Polecany artykuł:
To ciągle wakacje i lato, chociaż pogoda w czwartek sugeruje coś innego. Za oknami zrobiło się jesiennie. Niebo od rana mocno się chmurzy, raz po raz trzeba rozkładać parasole, a przed wyjściem z domu warto zabrać wiatrówkę. Termometry w Tarnowie pokażą dziś (5 sierpnia) maksymalnie około 20 stopni. W prognozach mamy intensywny deszcz i burze, które mogą wystąpić popołudniu. Niewykluczone, że miejscami spadnie grad. W związku z niekorzystnymi prognozami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla regionu tarnowskiego ostrzeżenie 3 stopnia.
Czerwony, czyli najwyższy stopień alertu pogodowego, obowiązuje dziś nie tylko w Tarnowie, ale również w Nowym Sączu. Ostrzeżenia wydano w sumie dla pięciu powiatów we wschodniej Małopolsce. Opadom ma towarzyszyć grad i silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość nawet 90 km/h. Z kolei opady miejscami mogą być tak intensywne, że w krótkim czasie podniosą poziom wód, powodując lokalne zalania i podtopienia.
Aktualną sytuację na rzekach regionu tarnowskiego można śledzić on-line za pośrednictwem strony internetowej Starostwa Powiatowego. Tam, w zakładce Monitoring Powodziowy Powiatu Tarnowskiego można na bieżąco sprawdzać poziomy wód w rzekach Biała i Dunajec. Dostępne są również wskazania Lokalnego Systemu Ostrzegania Powodziowego.
Polecany artykuł:
Lokalny System Ostrzegania Powodziowego uruchomiono 9 czerwca 2021. Jego najważniejszym elementem jest nowoczesny radar meteorologiczny. Nowoczesne urządzenie zainstalowano w Falkowej w gminie Ciężkowice. Radar skanuje niebo, przesyła dane do komputera i na tej podstawie system obliczeniowy jest w stanie przewidzieć nadchodzące zagrożenie związane z opadami deszczu. Dodatkowo cały system został doposażone we wodowskazy i kamery. Wszystko razem ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców powiatu tarnowskiego. Dzięki radarowi zbliżającą się wielką falę będzie można przewidzieć już na 48 godzin przed wystąpieniem realnego zagrożenia. To pozwoli służbom ratunkowym i mieszkańcom lepiej przygotować się na wypadek powodzi. Z systemu korzystają służby ratunkowe, straż pożarna i jednostki ochotnicze, ale dostęp do danych ma każdy zainteresowany.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]