To był największy zryw niepodległościowy społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Mowa o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku mijają 82 lata od tamtych tragicznych wydarzeń. W ramach obchodów rocznicy powstania na ulicach Tarnowa odbyła się akcja społeczno edukacyjna „Żonkile”. Jej organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a w Tarnowie realizuje ją Fundacja Antyschematy 2 we współpracy z uczniami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.
Polecany artykuł:
- Mamy żonkilki żywe i papierowe, symbole tego wydarzenia, żeby ludzie pamiętali, żebyśmy nie zapomnieli o naszej historii. Pokazujemy, że ludzie wtedy potrafili znaleźć nadzieję, że mimo wszystkich trudów się nie poddawali – mówili w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów uczestnicy akcji.
Organizatorzy podkreślali, że Tarnów to wyjątkowe miejsce na przypominanie historii powstania w getcie warszawskim. Tu przed wojną ponad połowę mieszkańców stanowiła ludność żydowska, tu także istniało getto i właśnie stąd wyruszył pierwszy transport więźniów do obozu zagłady w Oświęcimiu.
- To powstanie to była decyzja, albo walczymy i umieramy jak bohaterowie, albo dajemy się stłamsić w bydlęcym wagonie i wywieźć do obozu zagłady, do Treblinki. Także ten akt heroiczny pozwolił mieć cień nadziei – mówi Tomasz Kocur, prezes Fundacji AntySchematy 2 w Tarnowie.
Uczniowie rozdawali żonkile na ulicy Mickiewicza ,Wałowej i na Placu Sobieskiego w Tarnowie. Powstanie w getcie warszawskim, którego symbolem są wiosenne żonkile, trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]