Plakaty studenckie

i

Autor: AT Plakaty studenckie

Wiadomości

852 projekty z 12 krajów – 5. Międzynarodowe Konfrontacje Plakatu Studenckiego

2024-06-16 17:41

Tarnów po raz piąty stał się światową stolicą plakatów. To za sprawą 5. Międzynarodowych Konfrontacji Plakatu Studenckiego, które odbywają się w mieście. Do udziału w konkursie zgłoszono ponad 850 prac, które postały w pracowniach projektowych na całym świecie. Dziś poznamy autora najlepszego projektu.

Międzynarodowe Konfrontacje Plakatu Studenckiego w Tarnowie to wydarzenie, które może się poszczycić wyjątkową rangą i uznaniem w świecie artystycznym. Organizatorzy dokładają starań, aby w jury zasiadali uznani twórcy, zaś zgłaszane do konkursu prace prezentowały możliwie najwyższy poziom artystyczny. Aby temu sprostać, studenci nie mogą samodzielnie zgłaszać swoich prac. Wstępnej selekcji i zgłoszeń dokonują prowadzący pracownie projektowe.

POSŁUCHAJ: mówi Bartłomiej Bałut, wykładowca Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej

- Dzięki temu już na wstępie te plakaty są frapujące. Praktycznie nie zdarzają się typowo użytkowe prace, promujące dany produkt, czy wydarzenie. To są projekty przesycone emocjami. Właśnie tak należy patrzeć na plakat. Nie jak na ozdobny, estetyczny gadżet, tylko jak na czujnik, sondę bieżących nastrojów młodych ludzi. Plakat jest świetnym narzędziem dydaktycznym. Jeden z moich znajomych powiedział kiedyś, że jeśli ogarniasz plakat, to ogarniasz całą sztukę użytkową. Spłycić treść jest bardzo łatwo, natomiast jeżeli umie się nadać głębię, znaleźć metaforę, wymyślić, wykreować sprytny skrót myślowy, to właśnie w plakacie – przekonuje Bartłomiej Bałut, wykładowca wydziału sztuki Akademii Tarnowskiej.

50 lat Panavia Tornado ILA 24

Na Konfrontacje zgłoszono prace między innymi z Iranu, Węgier czy Chin. To prace drukowane ale i plakaty animowane. Będzie je można zobaczyć w Tarnowskim Centrum Kultury, gdzie 14 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników 5. Międzynarodowych Konfrontacji Plakatu Studenckiego. Możemy zdradzić, że zwycięska praca ma ciekawy związek z kulturą naszego miasta, chociaż nie była przygotowywana dla żadnego tarnowskiego podmiotu.

Cześć plakatów pokazywana będzie także plenerowo na tarnowskim Rynku, Natomiast już o godzinie 15:00 w Pałacyku Strzeleckim BWA odbędzie się spotkanie z Martyną Wędzicką-Obuchowicz, która jest autorką identyfikacji wizualnej tegorocznych Konfrontacji. Wydarzenie będzie okazją do wysłuchania wykładu i dyskusji między innymi o roli i znaczeniu plakatu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Pytanie 1 z 12
Kamionkowa duża misa w której ucierano ciasta to…
QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD