Nowe publikacje o Tarnowie z okazji 693. rocznicy lokacji miasta
7 marca 1330 roku kancelaria królewska króla Władysława Łokietka wystawiła wojewodzie krakowskiemu Spycimirowi Leliwicie sporządzony po łacinie dokument, na mocy którego mógł dokonać lokacji Tarnowa na prawie niemieckim, z władzą sądową wójtowsko-ławniczą i samorządem. Miasto zostało założone na wzgórzu dominującym nad najbliższą okolicą, na na czele samorządu stanął dziedziczny wójt. Wówczas zniesiono w stosunku do mieszczan ich bezpośrednią podległość wobec urzędników państwowych. Akt lokacyjny Tarnowa sporządzono w oparciu o prawo królewskie stołecznego miasta Krakowa. Prawem niemieckim objęto również wszystkie przysiółki i wsie położone w obwodzie Tarnowa.
Z okazji 693. rocznicy lokacji Tarnowa w Sali Pospólstwa miejscowego ratusza, we wtorek, 7 marca 2023 roku, o godzinie 15:00 odbędzie się uroczysta promocja nowych publikacji o mieście. Wydarzenie zostało przygotowane przez: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie, Radę Osiedla nr 1 „Starówka” w Tarnowie, Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz redakcję „Rocznika Tarnowskiego”.
W ramach projektu, który jest współfinansowany z budżetu miasta Tarnowa, zostaną zaprezentowane teksty z najnowszego numeru „Rocznika Tarnowskiego”, a także odbędzie się prezentacja serii wydawniczej „Wybitni Tarnowianie”, w której ukazały się niedawno dwie książki: „Spycimir herbu Leliwa – kasztelan krakowski, założyciel Tarnowa” Krzysztofa Moskala oraz „Jan Szczepanik – geniusz, odkrywca, wynalazca” Mieczysława Czosnyki.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]