Deszcz

i

Autor: sandid/Pixabay/cc0 Będzie można dostać dotację na zbiorniki do łapania deszczówki

200 tysięcy złotych na budowę zbiorników. Program małej retencji w Tarnowie

2020-08-06 14:15

Wodę trzeba zatrzymać tam, gdzie pada deszcz. W ten sposób można będzie walczyć z suszą. Ma w tym pomóc program małej retencji realizowany w Tarnowie. Na budowę przydomowych zbiorników na deszczówkę można będzie otrzymać dofinansowanie. Sprawdźcie, jakie warunki trzeba będzie spełnić, żeby dostać pieniądze.

Specjaliści są zgodni. Mała retencja może być skutecznym sposobem walki z suszą, która coraz częściej nawiedza Polskę. Z tym problemem mierzą się również mieszkańcy regionu tarnowskiego. Ostatnie lata obfitują na zmianę w długie okresy bez opadów albo nawalne ulewy. To nie sprzyja uprawom. Na Pogórzu problem pogłębia ukształtowanie terenu. Po ulewach woda spływa i niewiele jej zostaje w miejscach, w których jest potrzebna.

- Przydomowe oczka wodne i zbiorniki pozwalają na zmagazynowanie wody, którą później z powodzeniem można wykorzystać na przykład do podlewania ogródka, czy spłukiwania toalety – przekonuje ekspert Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tarnowie Eugeniusz Tadel. - Nie musimy w tym celu zużywać wody wysokiej jakości dostarczanej przez Tarnowskie Wodociągi – dodaje.

Tymczasem, dzięki uchwale podjętej przez tarnowskich radnych, miasto będzie dopłacało do budowy zbiorników na wodę roztopową oraz deszczówkę. Mieszkańcy Tarnowa będą mogli liczyć na dopłaty w wysokości od 500, do 4 tysięcy złotych.

- W przypadku budowy podziemnego zbiornika dotacja może wynieść 2 tysiące złotych, jeżeli pojemność zbiornika jest mniejsza niż 5 metrów sześciennych oraz 4 tysiące złotych dla pozostałych zbiorników. W przypadku naziemnego zbiornika zamkniętego, maksymalna dopłata wynosić może natomiast 500 zł (zbiorniki o pojemności mniejszej niż 1000 litrów) lub 1000 złotych (pozostałe pojemniki). We wszystkich przypadkach, dotacja wyniesie nie więcej niż 60 procent kosztów zbiornika. Maksymalna dotacja dla jednej nieruchomości to 4 tysiące złotych – czytamy w oficjalnej informacji tarnowskiego magistratu.

W tym roku, na dofinansowanie budowy przydomowych zbiorników na deszczówkę, Tarnów przeznaczy 200 tysięcy złotych. Program małej retencji ma być jednak kontynuowany w przyszłych latach. Będzie się uzupełniał z rządowym programem „Moja woda”. Ten drugi skierowany jest wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą z niego mogli otrzymać dotację do 5 tysięcy złotych. W tarnowskim programie małej retencji będzie natomiast można otrzymać dotacje nie tylko na nieruchomości zamieszkałe.

Tężnia nad Zalewem Nowohuckim już otwarta