Pasieka Społeczna Rzuchowa

i

Autor: Lokalna Grupa Działania Dunajec Biała/archiwum serwisu FB Pasieka Społeczna będzie dostępna on-line

Życie pszczół pokażą w Internecie. Pasieka Społeczna będzie działać on-line [AUDIO]

2020-05-13 12:30

Projekt Społecznej Pasieki w Rzuchowej, która miała na żywo promować pszczelarstwo, stanął pod znakiem zapytania z powodu epidemii koronawirusa. Chętni nie mogą przyjeżdżać, żeby brać udział na żywo w darmowych lekcjach. Dlatego pomysłodawcy zdecydowali, że cały projekt przeniosą do sieci. Każdy chętny będzie mógł skorzystać.

Jeszcze w ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała postanowiła stworzyć na obszarze Pogórza Tarnowskiego społeczną pasiekę. Projekt ma promować pszczelarstwo i przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków zapylaczy. Na początek w Pasiece ustawiono trzy ule. Dostały nawet nazwy: Miodny Zakątek, Pszczółkowo i Brzęczyrój.

Ule mają służyć do działań edukacyjnych, polegających na przekazywaniu wiedzy na temat pszczelarstwa, ale też dawać możliwość prowadzenia hodowli pszczół przez osoby, które dotąd nie były związane z tego typu aktywnością. Chętni mieli przechodzić fachowe szkolenie pod okiem doświadczonego pszczelarza, aby później otrzymać ul pod opiekę. Niestety, z powodu epidemii, realizacja tej części projektu stanęła pod znakiem zapytania. Nie wiadomo bowiem, jak długo będą obowiązywały zasady koniecznego dystansu społecznego. Stąd pomysł, żeby Pasieka była dostępna on-line.

O życiu pszczół w Internecie - pasieka społeczna on-line. Posłuchaj: Jan Czaja z Centrum Produktu Lokalnego Rzuchowa

- Dzisiaj bardzo wiele naszych codziennych aktywności trzeba było przenieść do Internetu. Zdalnie się uczymy i zdalnie pracujemy. Dlatego też naszą edukację pszczelarską postanowiliśmy prowadzić w sieci – tłumaczy Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania Dunajec Biała. - Pszczelarz, na profilu Pasieki, będzie prezentował życie pszczół, przekazywał podstawowe informacje, potrzebne do tego, by pszczele rodziny się rozwijały – dodaje.

Do końca maja 2020 w Pasiece Społecznej w Rzuchowej mają stanąć kolejne trzy ule. Docelowo ma ich być od 80, do nawet 100. Z początkiem wiosny pojawiły się tam dzikie, bardzo pożyteczne w ogrodzie, pszczoły murarki. Na ich przykładzie można było obserwować pracę zapylaczy.