Odwiedzający mogą przenieść się w czasie i wejść do wiejskich chałup z przełomu XIX i XX wieku. Wszystko za sprawą wystawy pn. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.
- Dowiadują się, czego używano do kąpieli oraz prania ubrań. Wśród prezentowanych eksponatów są łóżka z brudną pościelą, piece, maglownice, nocniki i wyżymaczki - mówi opiekun wystawy - Jarosław Ciochoń.
Brud był, jest i będzie nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Na przestrzeni wieków walczono z nim poprzez łaźnie, termy i białą bieliznę.
- Celem jest przybliżenie zasad dotyczących higieny na polskiej wsi, a zarazem pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa woda i mydło – uzupełnia Danuta Flaumenhaft dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie.
Wystawa prezentowana w szynwałdzkiej bibliotece pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Autorem wystawy jest Dorota Kalinowska.
Osoby indywidualne mogą odwiedzać wystawę w każdą kolejną niedzielę: 15, 22 i 29 marca w godz. 14.00-18.00. Grupy zorganizowane od 9 marca do 3 kwietnia. Więcej na gcb-skrzyszow.pl.