Małopolskie winnice
Małopolska jest zagłębiem winnic. Na około 400 obiektów w całej Polsce, aż 120 działa właśnie tutaj. W samym regionie tarnowskim jest ich około 60, a tylko w gminie Pleśna na gości czeka aż 12 winnic. Organizują różnego rodzaju wydarzenia, imprezy, pokazy, degustacje. Winiarze oprowadzają po winnicach i opowiadają historię tych miejsc.
Trasy rowerowe EnoVelo
- Właśnie rozpoczynamy promocję projektu na profilu w mediach społecznościowych. Naszym zadaniem na najbliższe miesiące będzie zbudowanie społeczności wokół tego tematu. Chcemy zebrać osoby lubiące rowerowe wycieczki i zainteresować korzystaniem z tras EnoVelo. Rowerzysta właśnie je przemierza, dokumentuje te przejazdy i będzie wrzucał posty. Mają przybliżać przebieg trasy i pokazywać atrakcje, jakie się na niej znajdują – mówi Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.
Przygotowano 200 tysięcy sztuk drukowanych map turystycznych, które będą rozdawane bezpłatnie. Są na nich pokazane winnice, które będzie można odwiedzić przemierzając trasy EnoVelo. Te ścieżki są połączone z głównymi szlakami rowerowymi w województwie i regionie. Na EnoVelo można się będzie dostać bezpośrednio z Krakowa. Ma to zwiększyć zainteresowanie ofertą turystów spoza naszego regionu.
- Część inwestycji jeszcze jest w toku. Trwają prace przy odcinku biegnącym w sąsiedztwie basenu w Tarnowie - Mościcach, w niektórych miejscach dobiegają końca prace przy infrastrukturze rowerowej dla turystów, ale większa część już jest gotowa i można przystępować do promowania tej oferty. Być może przy sprzyjającej pogodzie uda się zorganizować pierwsze wycieczki jeszcze jesienią, ale nastawiamy się przede wszystkim na zainteresowanie wiosną, kiedy aura już się wyklaruje i pozwoli na rowerowe wyprawy – dodaje Jan Czaja.
EnoVelo – którędy wiedzie szlak?
Szlak rowerowy EnoVelo biegnie urokliwymi okolicami Tarnowa i Brzeska. Jest realizowany we współpracy z gminami: Borzęcin, Dębno, Szczurowa, Wietrzychowice, Brzesko, Tarnów, miasto Tarnów oraz powiat brzeski. Pomysłodawcy przyznają, że szukali niszowego produktu, który mógłby wyróżniać nasz region na tle innych. Zaprzeczają, jakoby EnoVelo było promocją spożywania alkoholu. Podkreślają, że takie produkty można zakupić, ale oprócz win w winnicach powstają też soki, dżemy, organizowane są spotkania edukacyjne, podczas których można poznać historię winiarstwa i procesy produkcji. Główny nacisk kładziony jest na poznawanie walorów krajobrazowych i turystycznych Pogórza.