Do wielkiego testu pozostał im tydzień. Uczniowie powtarzają materiał, ćwiczą rozwiązywanie zadań i przeglądają notatki. Tymczasem szkoły przygotowują się na przeprowadzenie egzaminu. Fakt, że wciąż trwa pandemia koronawirusa nie ułatwia sprawy. Podobnie, jak przed rokiem, wszystko będzie musiało się odbyć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. To oznacza, że uczniowie będą zdawać w mniejszych grupach. Dystans pomiędzy ławkami to półtora metra. Wchodząc do placówki uczeń będzie musiał zakryć usta i nos, ale już zasiadając w ławce do napisania testu, będzie mógł zdjąć maseczkę. Trzeba będzie pamiętać o dezynfekcji rąk, a przynoszone z domu przedmioty ograniczyć do niezbędnego minimum.
- Wszystko przebiega zgodnie z wytycznymi. Mamy przesłane procedury bezpieczeństwa sanitarnego, przygotowane sale, również miejsce na wypadek stwierdzenia przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u zdającego lub kogoś z nauczycieli. Bazujemy też na doświadczeniach z ubiegłego roku. W proces przygotowań wchodzi także współpraca z policją, która sprawdza sale przed egzaminem i potwierdza, że wszystko jest w porządku – wylicza Andżelika Pach, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie.
Niepokoić może fakt, że niemal w tym samym czasie, co egzamin ósmoklasisty, wielu nauczycielom wypada termin przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Niektórzy mogą zareagować na nią gorszym samopoczuciem czy chorobą, dlatego szkoły przygotowują się również na taką ewentualność. Przeszkolono większą liczbę nauczycieli i powołano do pracy w komisjach egzaminacyjnych na wypadek, gdyby konieczne było zastępstwo.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu. Podczas egzaminu w szkole będą mogli przebywać wyłącznie zdający, osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, a także pracownicy szkoły. Rodzice nie będą wpuszczani do placówek.
Ponieważ egzamin będzie się odbywał ponownie w warunkach pandemii, podobnie jak przed rokiem, nie będzie można zabrać ze sobą do szkoły pluszaka „na szczęście”. Każdy uczeń jest zobowiązany posiadać własne przybory do pisania i pomoce, tak aby uniknąć pożyczania ich od kolegów w klasie. Szkoła nie będzie zapewniała wody pitnej. Uczniowie mogą natomiast przynieść własną butelkę.
W sumie w Tarnowie szkoły podstawowe kończy w tym roku blisko 890 uczniów. W szkołach średnich dla kandydatów przygotowano ponad dwa tysiące miejsc w klasach pierwszych. Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się we wtorek (25 maja). Najpierw uczniowie zmierzą się z językiem polskim, a w kolejnych dniach z matematyką i językiem obcym. Liczba punktów z testu i świadectwa zadecyduje o przyjęciu do wymarzonej szkoły. Wyniki rekrutacji uczniowie poznają 2 sierpnia. Za wszystkich trzymamy kciuki!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]