Depresja

i

Autor: HolgersFotografie/Pixabay/cc0 Pacjenci mogą szukać w Ośrodku pomocy specjalistów dla siebie lub bliskich

Zaburzenia lękowe po COVID-19. Przybywa osób potrzebujących pomocy psychologów [AUDIO]

2021-05-13 15:41

O życie, zdrowie, pracę i przyszłość. Z powodu pandemii koronawirusa Tarnowianie martwią się o wiele spraw. Tymczasem nadmiar rozterek źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Osób wymagających pomocy specjalistów wciąż przybywa. Tylko w minionym roku liczba pacjentów zgłaszających się do Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie wzrosła o 35 procent.

Nie każdy wie, że potrzebuje pomocy. Wielu nie wie, gdzie mogą szukać wsparcia specjalistów. Tymczasem lekarze z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie potwierdzają, że systematycznie rośnie liczba osób, które wymagają pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej. Powodem kryzysów mogą być codzienne problemy, takie jak kłopoty rodzinne, wychowawcze, małżeńskie, zawodowe, ale coraz częściej również obawy związane z pandemią koronawirusa. Dawniej najwięcej było zgłoszeń dotyczących zaburzeń depresyjnych. W ostatnim czasie natomiast zdecydowanie przybyło młodych ludzi zmagających się z zaburzeniami lękowymi. Pomocą służą specjaliści z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie. Placówka działa przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza.

POSŁUCHAJ: O pomocy pacjentom mówią Inez Szczepańska i Jacek Skrobot z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie

- Pacjenci mogą u nas liczyć na kompleksowe wsparcie. Są prowadzeni od pierwszej wizyty, poprzez kolejne etapy koniecznego leczenia. Działa tu izba przyjęć, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Oddział Dzienny Psychiatryczny i Oddział Stacjonarny Psychiatryczny. Pacjent po wyjściu z oddziału nie jest pozostawiony sam sobie po przejściu kryzysu. Zajmujemy się nie tylko farmakoterapią, ale również terapią psychospołeczną. Ma odnowić możliwości zdrowego funkcjonowania pacjenta. Nowością jest Punkt Zgłoszeniowo- Koordynacyjny. Do tego punktu mogą zgłaszać się pacjenci, którzy potrzebują pomocy, a także ich rodziny, które szukają wsparcia dla kogoś bliskiego. Tam te osoby mogą uzyskać pełne informacje, zostaną pokierowane dalej, uzyskają adekwatną pomoc, w krytycznych sytuacjach bardzo szybką – mówi Inez Szczepańska z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie.

Gastronomia przygotowuje się do otwarcia ogródków

Specjaliści udzielają doraźnego wsparcia, kierują na leczenie, ale również kontaktują się z pacjentami, którzy już opuścili oddział. Bywają sytuacje, że kontaktują pacjenta z pomocą społeczną, jeżdżą do pacjentów, pomagają w pisaniu wniosków czy pism do sądu, również o objęcie przymusowym leczeniem. Zakres zadań jest szeroki.

Po czym rozpoznać kryzys?

- O kryzysie mówimy kiedy w życiu człowieka zdarza się sytuacja nagła i możliwości adaptacyjne danej osoby nie wystarczają. To może być wypadek, pożar, rozpad małżeństwa, śmierć kogoś bliskiego. Ostatnio to również izolacja wywołana pandemią koronawirusa i lęk, który jest z nią związany. Pojawia się nietypowe zachowanie. Osoba, która była systematyczna, nagle traci chęć życia, była otwarta, a teraz zamyka się, ktoś ma trudności, żeby wstać z łóżka. Często jest to mylone z lenistwem, a to może być właśnie kryzys. Osoba staje się wycofana, chociaż wcześniej była pogodna. Warto na to zwrócić uwagę, w szczególności jeżeli pojawią się myśli samobójcze – mówi Jacek Skrobot z Ośrodka Zdrowia Psychicznego w Tarnowie.

Lekarze zwracają uwagę na wyjątkowo ważną rolę bliskich i krewnych w procesie leczenia osoby mającej problemy psychiczne lub psychologiczne. Niektórzy z pacjentów nie mają świadomości, że potrzebują specjalistycznej pomocy. Rodzina może przekonywać chorego do skorzystania ze wsparcia. Bliscy również mogą dzwonić do Punktu Konsultacyjno-Zgłoszeniowego i pytać o postępowanie w danym przypadku.

Zatrudnieni w Ośrodku specjaliści oferują szeroki zakres pomocy już od pierwszej wizyty. Z pomocy mogą korzystać osoby, które wymagają wsparcia, a mają problem z jego uzyskaniem w innych placówkach. Kontaktować można się telefonicznie, od 8:00 do 19:00, pod numerami: 14 – 631 – 51 - 35 albo 690 – 509 – 758. W Punkcie Zgłoszeniowo-Konsultacyjnym obowiązuje tajemnica. Choroby psychiczne są traktowane jako wstydliwe, dlatego pacjenci mogą tu liczyć na pełną dyskrecję, tak by nie bali się prosić o pomoc.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Gwara młodzieżowa lat 70. i 80. Takim slangiem mówiła młodzież w PRL-u

Pytanie 1 z 15
Na rozgrzewkę coś łatwego: Na co mówiono "buda"?