Kaloryfer

i

Autor: ri/Pixabay/cc0 To już druga w tym roku podwyżka cen ciepła w mieście

Znowu DROŻEJ! Kolejna podwyżka cen za ciepło. O ile więcej zapłacimy?

2022-06-01 16:19

Kaloryfery zimne, a ceny za ciepło rosną. W środę, 1 czerwca 2022, weszła w życie kolejna podwyżka cen ogrzewania. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie wprowadziło właśnie wzrost opłat za ciepło o 7,6 procent. To już trzecia podwyżka opłat w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

7,6 procent - tyle wynosi podwyżka opłat za ciepło, jaka od dziś obowiązuje w Tarnowie. W tym roku to już kolejny wzrost cen. Przypomnijmy, w lutym Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie podniosło opłaty o 20 procent. Z kolei w październiku ubiegłego roku ceny wzrosły o 10 procent. Kolejną, czerwcową podwyżkę, zaakceptował Urząd Regulacji Energetyki.

- Nie pamiętam w historii spółki, żeby występowała tak duża dynamika zmian cen paliw oraz cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. To są ogromne wzrosty po kilkaset procent. Ta podwyżka wynika ze wzrostu cen węgla energetycznego. Od stycznia podrożał o 6 procent. Do tego jest wzrost kosztów zakupów prądu o 275 procent oraz dalszy wzrost uprawnień do emisji o 30 procent. My gonimy koszty, natomiast na rynku cały czas jest dynamika wzrostowa – tłumaczy Tadeusz Sieńczak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Magdalena Adamowicz uniewinniona

Na tym jednak nie koniec – wygląda na to, że tarnowian jeszcze w tym roku będzie czekała kolejna podwyżka opłat za ciepło. Kolejne wzrosty cen w tym roku wcale nie są wykluczone, bo ponoszone przez przedsiębiorstwo koszty stale rosną. - Cała branża ciepłownicza, energetyczna, w tej chwili dostaliśmy wypowiedzenie umów na dostawę węgla energetycznego i będą wprowadzane nowe umowy, które przewidują do końca tego roku o około 130 procent wzrost cen węgla energetycznego – informuje prezes Sieńczak.

I dodaje, że tarnowska spółka miejska ma pewien zapas węgla, a cały czas trwają też dostawy. Chodzi o zabezpieczenie potrzeby grzewcze, nie tylko w tym, ale również w przyszłym roku. Największe zużycie surowca przypada w grudniu, styczniu i lutym. Z kolei przez ogłoszone sankcje i brak dostaw węgla z Rosji, tego węgla energetycznego na rynku jest za mało i trzeba go sprowadzać z innych kierunków, bardzo odległych, takich jak Kolumbia. Ten węgiel będzie z kolei jeszcze droższy, niż polski, wydobywany na miejscu. Na razie tarnowianie nie odczuli wzrostu cen za ciepło tak mocno, ze względu na wprowadzoną przez rząd obniżoną stawkę VAT, z 23 do 5 procent. Ma ona obowiązywać do końca lipca.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ o etyce i moralności. Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Pytanie 1 z 10
Często pomagasz potrzebującym?