Agnieszka Judycka opowiada o walce z depresją

i

Autor: Wojciech Gardoń

Zna ją CAŁA POLSKA. W Tarnowie opowiedziała o walce z DEPRESJĄ

2022-09-09 12:40

10 września to Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tego powodu szpital św. Łukasza rozpoczął kampanię społeczną. Mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie psychoterapeutów. Do sięgania po pomoc zachęcają ambasadorki akcji – aktorka Agnieszka Judycka i pisarka Małgorzata Janczak.

Depresja może dopaść każdego i nie powinna być tematem tabu – w taki sposób specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala św. Łukasza w Tarnowie zachęcają do sięgania po wsparcie psychologiczne. Działające w placówce Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczyna akcję, w ramach której każda pełnoletnia osoba, która zmaga się z depresją albo staje w obliczu kryzysu może skorzystać z pomocy pracujących tam psychologów i psychoterapeutów.

– Ideą tej akcji jest pokazanie, że bagatelizujemy nasze emocje. Bardzo często ludzie nie pozwalają sobie, żeby się zatrzymać i pomyśleć „Co ja takiego czuję?”. Jest ryzyko, że człowiek sam nie może sobie poradzić. Stąd ten pomysł,żeby o tym mówić. Teraz patrzy się na ten problem stereotypowo – sięganie po pomoc psychologa, psychoterapeuty, specjalisty to wstyd, bo to oznacza, że jestem słaby. Nic bardziej mylnego. Proszenie o wsparcie jest aktem dużej odwagi – przekonuje Ines Szczepańska, kierownik Kierownik Oddziału Psychiatrycznego w szpitalu św. Łukasza.

W kampanii biorą udział jej dwie ambasadorki, które same przeszły przez długotrwały kryzys. Jedną z nich jest pisarka Małgorzata Janczak, autorka książki „Rozmowy bez wstydu”, która przeprowadziła w niej szereg wywiadów z osobami zmagającymi się z podobnymi problemami.

Ambasadorką akcji jest również Agnieszka Judycka, aktora znana szerszej publiczności z takich seriali, jak „Na dobre i na złe” czy „M jak miłość”. Mimo jej popularności, niewielu widzów zdawało sobie sprawę, że jest ona osobą cierpiącą na depresję. Teraz opowiada o swojej wieloletniej walce, zachęcając do korzystania z pomocy specjalistów.

– Całe moje dorosłe życie zmagałam się z depresją, niezdiagnozowaną przez 20 lat. Zdarza mi się jeszcze myśleć: „mój Boże, ile życia straciłam, ile szans i jak mogłoby wyglądać dzisiaj moje życie, gdybym w odpowiednim momencie zdecydowała się na leczenie”. Sama w swoim otoczeniu miałam osoby, które nie wyciągnęły ręki i znalazły się już po „drugiej stronie”. Nie oceniam tego w żaden sposób, bo wiem, jakie to jest cierpienie, które doprowadza ludzi właśnie do tego punktu. To jest temat tabu. Ja sama przez wiele lat nie dopuszczałam tego do siebie, że coś się ze mną dzieje. Łatwiej było mi myśleć, że to nie może być depresja, bo „jakie ty możesz mieć problemy” – zwierza się Agnieszka Judycka.

Warto pamiętać o tym, że Tarnowie działa pilotażowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Każdy, kto ma problem albo zmaga się z depresją może zadzwonić na numer: (14) 63-15-135 lub zgłosić się osobiście do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego. Tam czekają na niego psychologowie i psychoterapeuci, którzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz. Złe kobiety polskich seriali. Za co je kochaliśmy? Na 11 pytań musisz znać odpowiedź!

Pytanie 1 z 13
Kiedy pojawiła się w M jak miłość była żądna zemsty za śmierć rodziców. A jednak stała się jedną z ulubionych bohaterek...
Na dobre i na złe ZWIASTUN. Hania i Michał nie będą razem! Blanka w łóżku z bandytą. Tadek zginie?