Podopiecznych WTZ będzie woził 9-osobowy Volkswagen Caravelle. Zakup pochłonął blisko 150 tysięcy złotych. Około 60 tysięcy pochodziło z wpłat 1%, pozostałe 90 tysięcy to dofinansowanie z PFRON. Pieniądze na ten cel były odkładane niemal od początku istnienia placówki.
- Samochód jest potrzebny, żeby z uczestnikami zajęć pojechać na wernisaż, o teatru, na basen czy na zajęcia wspinaczki. Teraz jednak pojawił się dodatkowy kłopot. Wielu naszych podopiecznych wręcz panicznie boi się zarażenia koronawirusem w komunikacji autobusowej. Korzystają z niej, ale są przerażeni. To dla nich ogromny stres, dlatego będziemy chcieli im pomóc w dojazdach na zajęcia i do tego posłuży nowe auto – mówi Tomasz Eliasz Wardzała, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie.
I dodaje, że pandemia nie tylko osłabiła poczucie bezpieczeństwa podopiecznych. Trzeba było zrezygnować z niektórych aktywności. Mniej jest wyjść do różnego rodzaju instytucji, część zajęć przeorganizowano. Uczestnicy Warsztatu muszą stosować się do zaleceń sanitarnych. To oznacza oczekiwanie w kolejce do mierzenia temperatury przy wejściu, obowiązkową dezynfekcję rąk czy noszenie maseczek.
Polecany artykuł:
Pod znakiem zapytania stoi też świąteczny kiermasz. Wystawiane są na nim do sprzedaży ozdoby i kartki bożonarodzeniowe, które powstają podczas zajęć w pracowniach Warsztatu. Tworzone przez uczestników dzieła zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem tarnowian, a zarabiane w ten sposób pieniądze były przeznaczane na zakup biletów komunikacji miejskiej czy wstępów na basen. Z powodu pandemii nie będzie możliwe ustawienie stoisk w zaprzyjaźnionych instytucjach.
- Zastanawiamy się co zrobić. To dla nas ważny zastrzyk gotówki, gwarantujący zabezpieczenie bieżących potrzeb. Być może pomyślimy o sprzedaży przez Internet, może rozstawimy namiot przed naszą siedzibą i tutaj zaprosimy mieszkańców – rozważa Tomasz Wardzała.
Polecany artykuł:
Dodam, że w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie działają pracownie: rehabilitacji, terapii psychologicznej, gospodarstwa domowego, form użytkowych i poligrafii, rękodzieła, drewna i metalu, biżuterii, podtrzymywania umiejętności edukacyjnych, kartek okolicznościowych, upominków artystycznych oraz obróbki laserowej.