Zamek Dębno

i

Autor: Justyna Świderska Zamek w Dębnie można zwiedzać nie wstając z fotela

Zabytki na wyciągnięcie ręki. Chodź na WIRTUALNY SPACER po zamku! [AUDIO]

2021-02-19 11:17

Historia może być bliżej nas. Kolejne placówki w regionie tarnowskim postanowiły udostępnić swoje pomieszczenia i zgromadzone eksponaty zwiedzającym w sposób wirtualny. Od teraz na internetowy spacer można wybrać się po ciekawych miejscach w gminie Dębno. Jednym z najważniejszych punktów wędrówki on-line jest oczywiście późnogotycki zamek. Sprawdź, co jeszcze można zwiedzić?

Nie trzeba wychodzić z domu, wybierać się w podróż, ani kupować biletów. Wirtualne spacery po najważniejszych zabytkach gminy Dębno są dostępne na wyciągnięcie ręki. Potrzebny jest tylko komputer z dostępem do internetu, trochę wolnego czasu i wygodny fotel. Wędrówki są dostępne na stronie pod adresem dziedzictwo.kulturadebno.pl. Znajdziecie na niej wirtualne spacery, dzięki którym można zajrzeć we wszystkie zakamarki Zamku i Kościoła Św. Małgorzaty w Dębnie, cmentarnej kaplicy Jastrzębskich, Groty w Porąbce Uszewskiej, a także Izb Pamięci w Łysej Górze oraz Łoniowej.

POSŁUCHAJ: O wirtualnych spacerach mówi Łukasz Przybyło z Dębińskiego Centrum Kultury

- Wiemy, że taka propozycja nie zastąpi żywego kontaktu z zabytkami, ale może być alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą do Dębna przyjechać i odwiedzić, na przykład naszego zamku. Nawigacja jest bardzo intuicyjna, poruszamy się strzałkami. Dla tych, którzy na zamku już byli, kierunek tej wędrówki jest jasny, ale ci, którzy są tu po raz pierwszy muszą pomyśleć, którędy pójść, które drzwi otworzyć, do jakiej komnaty wejść, żeby cały zamek komnata po komnacie odwiedzić – mówi Łukasz Przybyło, dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury.

XII Turniej Rycerski Zamkomania Tarnów 2020

Dostępne są również spacery 360 stopni po zamkowych ogrodach, natomiast dla dociekliwych miłośników historii przygotowano skany 3D obiektów, na przykład sali koncertowej Zamku w Dębnie z opisami wyjątkowych eksponatów. Dzięki temu można poznać między innymi tajemnicę zamkowego fortepianu. Dostępne są również filmy promujące gminę Dębno i lokalne dziedzictwo, również folklorystyczne.

„Wirtualna Baza Dziedzictwa i Tradycji to, bodaj pierwsza tak kompleksowa, nowoczesna promocja przy użyciu najnowocześniejszych technologii, takich jak „spacery 360 stopni”, VR, skany 3D obiektów w naszym regionie. W ramach projektu powstał ten oto portal, pokazujący zarówno efekty obecnej pracy, jak i przyszłego, systematycznego dokumentowania cennych pamiątek i dorobku kulturowego Gminy Dębno w cyfrowej formie. Można wirtualnie zwiedzać ważne miejsca w naszym regionie, niemalże dotknąć wyjątkowych eksponatów dębińskiego zamku, posłuchać nagrań audio, obejrzeć filmy o naszych znanych zespołach folklorystycznych” - czytamy na stronie projektu.

Prace trwały od czerwca do listopada ubiegłego (2020) roku. Nie było łatwo, bo projekt wymagał zaangażowania wielu osób, aktorów, statystów, i techników. W planach było zaangażowanie w przedsięwzięcie również mieszkańców, niestety trzeba było z tego zrezygnować ze względu na pandemię koronawirusa. Realizacja projektu w sumie pochłonęła 42 tysiące złotych. Większość pieniędzy pochodziła ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, projektu wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?
Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...