W tarnowskiej ANS powstanie sonda stratosferyczna

i

Autor: Wojciech Gardoń

Z Tarnowa prosto w KOSMOS. Studenci oraz naukowcy wyślą SONDĘ BADAWCZĄ

2022-07-19 7:15

Przedstawiciele tarnowskiej ANS wkrótce wykonają kosmiczny eksperyment. Do stratosfery wyruszy stworzona przez nich sonda badawcza. Projekt obejmuje również przygotowanie całego zaplecza technicznego, wliczając w to naziemną stację kontroli. Na realizację otrzymano środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Studenci oraz wykładowcy ANS w Tarnowie wyślą misję sond do stratosfery. Chociaż nie jest to dokładnie obszar, który powszechnie określa się mianem kosmosu, to jednak występują tam już zbliżone do niego warunki. Umożliwia to przeprowadzenie szeregu eksperymentów naukowych, których wyniki zostaną opracowane i poddane analizie.

Jak podkreślają przedstawiciele Koła Naukowego Elektroników AMPER działającego w murach tarnowskiej uczelni, będzie to w pełni nowa sonda przygotowana na potrzeby projektu. W jego ramach zostanie stworzona naziemna stacja kontroli radiosond oraz sterowana komputerowo antena kierunkowa.

POSŁUCHAJ mgr.inż. Maciej Witek, Tomasz Pruchnicki i Konrad Schab mówią o sondzie stratosferycznej

– To będzie korzyść zarówno dla tych, którzy wysyłają sondy, jak i dla całej społeczności akademickiej. Materiały, które tutaj zdobędziemy są praktycznie bezcenne. Możemy zdobyć transmisje sygnałów, a potem wykorzystywać je na zajęciach, próbować zdekodować za pomocą różnych narzędzi. Zdobywamy również wiedzę i pewne doświadczenie, bo w tym przypadku zahaczamy już o kosmos – wyjaśnia mgr. inż. Maciej Witek z ANS w Tarnowie.

Profesjonalna sonda badawcza powstaje dzięki 70 tys. złotych wsparcia z Ministerstwa. Zostanie ona wysłana za pomocą balonu, dzięki czemu osiągnie pułap 30 tysięcy metrów… na początek. Kolejne sondy będą wyposażone w dodatkowe ładunki. Nie wykluczone, że w przyszłości powstanie jeszcze bardziej zaawansowana konstrukcja zdolna do pokonywania większych odległości od Ziemi.

Kluczowym elementem wprowadzanym stopniowo do projektu misji sond balonowych jest możliwość robienia zdjęć oraz nagrywania filmów, które zostaną opublikowane w mediach społecznościowych przez zespół z ANS. Możliwe że za niedługo relacje z badanej przestrzeni będą również transmitowane na żywo.

Stratosfera

i

Autor: Pixabay

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

QUIZ. Najpopularniejsze imiona w Polsce. Kilka pytań mocno cię zaskoczy
Pytanie 1 z 10
Najpopularniejszymi imionami dla dzieci w 2021 roku były:
Pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach świata w lekkoatletyce w USA