Barszcz

i

Autor: Justyna Świderska Na wigilijnych stołach królują tradycyjne dania

Z rodziną i tradycyjnymi przysmakami. Przygotowania tarnowian do świąt [WIDEO, AUDIO]

2020-12-23 13:37

W mniejszym gronie z powodu pandemii, ale z zachowaniem tradycji. Przygotowania do Bożego Narodzenia już na ostatniej prostej. Mieszkańcy regionu nie odkładają pracy na ostatnią chwilę. Niektórzy kupują gotowe potrawy, ale wielu woli jednak smak domowych, tradycyjnych dań. Czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole tarnowian?

Boże Narodzenie ma wyjątkowy urok, zapach i smak. To wspomnienie dzieciństwa i magia świąt spędzanych w rodzinnym gronie. Nic dziwnego, że w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania wkładamy tak wiele wysiłku. Najwięcej czasu zajmują zwykle porządki i przygotowania kulinarne. W kuchniach najczęściej rządzą panie, ale do sprzątania chętnie angażowani są pozostali członkowie rodziny. Z kolei ubieranie tradycyjnej choinki jest największą atrakcją dla najmłodszych.

Przed pierwszą gwiazdką - świąteczne przygotowania

Modowe trendy nie dotyczą tylko dekoracji czy strojów, ale również serwowanych dań. Jednak w tej kwestii mieszkańcy regionu stawiają na klasykę. Na świątecznym stole musi pojawić się barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryby, makowce i kompot z suszonych owoców. W niektórych domach przygotowywana jest też kutia, z pszenicy, miodu i bakalii.

POSŁUCHAJ: Jakie potrawy przygotowują tarnowianie na święta?

Wigilii towarzyszy cały szereg przesądów. Mówi się nawet, że „jaka Wigilia, taki cały rok”. Tego dnia nie należy niczego pożyczać, bo przez cały rok będzie nam czegoś brakowało. Należy unikać kłótni i łez, a idąc w gości próg domu jako pierwszy powinien przekroczyć mężczyzna, bo ma to zwiastować pomyślność. Na wigilijnym stole powinno stać jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, nie należy też wstawać od stołu w trakcie wieczerzy. Trzeba natomiast spróbować każdego z dań, żeby zapewnić sobie zdrowie i dobrobyt. Z kolei o północy zwierzęta mają przemawiać ludzkim głosem.

Miłym akcentem wigilijnego wieczoru są prezenty, w różnych regionach Polski przynoszone przez różnych darczyńców. Jest więc Święty Mikołaj, Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdor a na południu Polski - Aniołek. Pod świątecznym drzewkiem znajdujemy często kosmetyki, ubrania, biżuterię, sprzęt RTV, ale również książki, po które wbrew pozorom, sięga wielu tarnowian.

POSŁUCHAJ: O książkach pod choinkę mówi Beata Kania, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie

- Książka to dobry i uniwersalny pomysł na prezent bez względu na wiek. Tarnowianie wybierają spośród klasycznych, ale i nowych tytułów. Chętnie sięgamy po fantastykę, biografie i kryminalne sagi – mówi Beata Kania z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. - Mamy ogromny wybór książek dla dzieci. Nie tylko literatury dziecięcej, ale także pozycji, które pomagają maluchom radzić sobie z wyzwaniami codzienności, na przykład w przedszkolu czy szkole. Młodzież chętnie sięga po fantastykę. Myślę, że popularność seriali i filmów, które oglądają sprawia, że zainteresowanie literaturą z nurtu SF nie maleje – dodaje.

W tym roku pandemia koronawirusa wielu mieszkańcom regionu pokrzyżowała świąteczne plany. Ograniczenia sprawiły, że spotkania odbędą się w mniejszym gronie, mniej osób zdecyduje się na świąteczne wyjazdy do krewnych. Pozostają rozmowy telefoniczne i za pośrednictwem Internetu. Psychologowie radzą, by korzystać z tych możliwości, by dać wyraz pamięci i podnieść na duchu osoby, spędzające święta z dala od bliskich.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Świąteczny Jarmark Zero Waste - Tarnów 2020

Święta - którą świąteczną piosenką jesteś? Sprawdź swój hit!

Pytanie 1 z 8
Świąteczny klimat zaczyna się u mnie ...