Wystawa „Krucha materia” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie
Jak poinformowała kurator wystawy Barbara Bułdys, prezentacja w sali wystaw czasowych tarnowskiego ratusza odbywa się w ramach cyklu „Skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie” i potrwa do 27 października.
Tarnowskie muzeum – przypomniała przedstawicielka placówki – posiada jedną z najbogatszych w kraju kolekcji wyrobów ze szkła. W jej skład wchodzi przede wszystkim blisko 2 tysiące obiektów pochodzących z dawnego depozytu książąt Sanguszków. Kolekcja, która do tej pory była przechowywana w tej placówce w formie depozytu, została zakupiona pod koniec zeszłego roku.
„Kolekcja szkła tarnowskiego Muzeum jest jednak znacznie większa i bogatsza” – dodała kurator. Znajdują się w niej także inne obiekty pochodzące z dworu w Gumniskach, przedmioty szklane, które jako tzw. mienie podworskie trafiło do zbiorów z innych okolicznych dworów: w Partyniu, Brniu, Zbylitowskiej Górze, jak również liczne dary, nabytki i przekazy gromadzone w Muzeum od 1945 roku.
Według zapowiedzi, część z tych eksponatów, na co dzień znajdująca się muzealnych magazynach, zostanie zaprezentowana na wystawie „Krucha materia”. Będą to zarówno obiekty najciekawsze i najcenniejsze, jak również takie, które zostały wybrane ze względu na ich kształt, technikę wykonania i użyty materiał (szkło barwione, dwuwarstwowe i inne).
Eksponowane będą szkła polskie z hut w Lubaczowie, Nalibokach i Cudnowie, stanowiące kontynuację ekspozycji udostępnianej w tarnowskim Ratuszu, a także nigdy niepokazywane, w takim zestawieniu, szkła śląskie, czeskie, empirowe, biedermeierowskie, secesyjne, angielskie kryształy czy współczesne szkła polskie, wyprodukowane m.in. w tarnowskiej Hucie Szkła Gospodarczego.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl