Dziesięć ofert w przetargu na dokumentację dla wschodniej obwodnicy Tarnowa
Wschodnia obwodnica Tarnowa, zaplanowana jako łącznik pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94, wkroczyła w kolejną fazę, dzięki której możliwe będzie rozpoczęcie inwestycji. W czwartek, 2 marca 2023 roku, jak donosi PAP, Kacper Michna z zespołu prasowego krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że wpłynęło dziesięć ofert w przetargu na dokumentację dla wschodniej obwodnicy Tarnowa. Najtańsza została przedstawiona przez SAFEGE Société i wynosi blisko 7,7 miliona złotych, a najdroższa – na prawie 13,4 miliona złotych. GDDKiA zagospodarowała na ten cel 8,8 miliona złotych. W postępowaniu pojawiły się trzy oferty, które są niższe od tej kwoty.
— Komisja przetargowa rozpocznie teraz ocenę złożonych ofert. W ciągu trzech miesięcy powinniśmy poznać wykonawcę, który złożył najkorzystniejszą propozycję opracowania STEŚ-R” — mówi cytowany przez PAP Kacper Michna z GDDKiA.
Ogłoszony przez GDDKiA przetarg dotyczy opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla nowej drogi. Przygotowanie dokumentacji, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej, zajmie 42 miesiące. W ramach zadania powstanie kilka projektów, które będą konsultowane z lokalną społecznościom oraz samorządowcami. Dla propozycji, która będzie najbardziej optymalna pod względem środowiskowym, społecznym, ekonomicznym i technicznym, GDDKiA wystąpi o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Po zatwierdzeniu konkretnego wariantu zostaną również przeprowadzone odpowiednie badania geologiczne.
Wschodnia obwodnica Tarnowa połączy nowy węzeł na autostradzie A4 z drogą krajową nr 94. Dzięki temu miasto zostanie ominięte przez ruch tranzytowy z drogą krajową nr 73 w kierunku autostrady. Natomiast mieszkańcy Podkarpacia, m.in. Pilzna i Jasła, będą mogli uzyskać szybsze połączenie z autostradą.
— Inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego. Poprawi się też dostępność miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych położonych w południowo-wschodniej Polsce — podkreśla cytowany przez PAP przedstawiciel GDDKiA.
W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 10 km, a także węzły drogowe, obiekty inżynierskie i urządzenia ochrony środowiska. Decyzja, czy droga będzie miała przekrój jedno- czy dwujezdniowy, zapadnie na podstawie analizy i prognozy ruchu, wykonywanej w ramach opracowania STEŚ-R.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]