uczeń

i

Autor: Wokandapix/pixabay/cc0 Wracające z zagranicy dzieci mają kłopoty w nauce

Wracają do Tarnowa i nie mogą się odnaleźć. Poradnia pomoże reemigrantom [AUDIO]

Justyna Świderska 2020-02-14 19:07

Niektórzy za granicą spędzili kilkanaście lat. Tam zakładali rodziny a na świat przychodziły ich dzieci. Teraz wracają do Tarnowa, który jest dla nich zupełnie obcym miastem, innym niż to, z którego wyjeżdżali. Nie znają sąsiadów, nie mają pracy, dzieciom trudno nawiązać nowe relacje. Dlatego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie organizuje spotkania dla rodzin wracających z zagranicy.

Brexit stał się faktem, ale już zapowiedź wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiła, że do miasta nad Białą zaczęli wracać dawni mieszkańcy. Nie brak też obcokrajowców, którzy przyjeżdżają tu z wyboru. Jedni i drudzy mierzą się z problemem wyobcowania.

- Spore kłopoty z adaptacją mają dzieci. Trafiają do nowej szkoły, w której inaczej wygląda przekazywanie i egzekwowanie wiedzy. Nawet jeżeli dobrze mówią po polsku, niekoniecznie dobrze rozumieją książkowe polecenia w tym języku. To powoduje obniżenie stopni, złość i frustrację, które mogą z kolei prowadzić do agresji – tłumaczy logopeda Maria Szajnowska.

Stąd pomysł, by zarówno dorosłych jak i dzieci objąć specjalną opieką. Dzięki spotkaniom w Poradni powstanie swoista grupa wsparcia. Zajęcia umożliwią kontakt z innymi rodzinami w podobnej sytuacji. Będą okazją do rozmów o nowej rzeczywistości, nawiązania znajomości, zapewnią też fachową pomoc w znalezieniu potrzebnych informacji.

- Ważna jest reakcja lokalnej społeczności. Zwłaszcza dzieci trafiające do tarnowskich szkół powinny poczuć akceptację i wsparcie rówieśników i nauczycieli. Pedagogów też będziemy chcieli zapraszać na szkolenia w tym zakresie – mówi psycholog Jessika Trojak.

Posłuchaj inicjatorek projektu

Zajęcia poprowadzą: psycholog Jessika Trojak, logopeda Maria Szajnowska i pedagog Anna Urbańska-Galas. Pierwsze spotkanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Chyszowskiej 3 w odbędzie się 21 lutego w godz. 14:00 – 16:00, w sali 115. Zapisy przyjmowane są w sekretariacie poradni: tel. (14) 655 99 95.