Wigilia prawosławna 2025. Kiedy wypada i co znajduje się na stole?
Święta Bożego Narodzenia są obchodzone zarówno przez chrześcijan wschodnich, jak i zachodnich. Jednakże Kościół prawosławny nie uznał reformy kalendarza wprowadzonej w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Różnica między starym a nowym stylem wynosi 13 dni. Dlatego też Wigilia prawosławna wypada 6 stycznia następnego roku, a nie 24 grudnia. Nie jest to jedyna rozbieżność pomiędzy obrządkiem wschodnim a zachodnim.
Wigilia w polskich domach rozpoczyna się od wspólnej modlitwy oraz dzielenia się opłatkiem. Prawosławni zamiast opłatka mają prosforę, będącą rodzajem pieczywa wytwarzanego z mąki, wody, soli i zakwasu. W Kościele prawosławnym wierni otrzymują Komunię w formie prosfory zamoczonej w winie. W czasie wieczerzy dzielą się nią z bliskimi. Różnią się również potrawy wigilijne, choć, podobnie jak u zachodnich chrześcijan, jest ich 12.
Pierwszym daniem podawanym podczas prawosławnej Wigilii jest kutia, przygotowywana z gotowanej pszenicy z makiem, bakaliami, orzechami, miodem i migdałami. Symbolizuje ona jedność Boga i świata zmarłych, dlatego jest pozostawiana na stole na całą noc jako symboliczny poczęstunek dla dusz zmarłych. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć też takich dań, jak: kraczun (okrągły bochenek chleba), groch, fasola, kapuśniak lub barszcz z pampuszkami (drożdżowe pstrokate bułki), gołąbki, warenyky (pierogi), uzwar (kompot z suszu), kisełycia (kisiel z owsa) czy ryby (np. karp, śledź w galarecie).
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]