akcja przeciw przemocy

i

Autor: Jadwiga Kozioł Akcja przeciw przemocy w Tarnowie, „One Billion Rising – Nazywam się miliard”

Więcej przemocy ekonomicznej

2022-02-18 10:00

Przemoc ekonomiczna nasiliła się w pandemii. Rozliczanie z każdej wydanej złotówki, sprawdzanie paragonów, awantury. To tylko niektóre przejawy tego rodzaju przemocy, której ostatnio doświadcza coraz więcej kobiet.

Problem przemocy ekonomicznej, której najczęściej doświadczają kobiety od swoich mężów, partnerów czy ojców, nasilił się w pandemii. Jak mówi Marta Twardy z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie, jest to wynikiem często tego, że podczas pandemii wiele osób straciło pracę. 13 lutego na płycie tarnowskiego Rynku tarnowianie tańcem protestowali przeciw przemocy podczas akcji „One Billion Rising – Nazywam się miliard”. Osoby doświadczające różnych rodzajów przemocy mogą na co dzień szukać pomocy psychologicznej, socjalnej czy prawnej w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Tarnowie.

- Często rodzina utrzymuje się z jednej wypłaty i ze świadczeń, które dostają na dzieci i jest to naprawdę okropny problem. I z tego powodu wydaje mi się, że ta przemoc ekonomiczna jest bardziej widzialna. Znam przypadki, gdzie kobiety z każdej złotówki wydanej na zakupy czy na potrzeby dzieci, czy swoje musi się rozliczać. Musi zbierać paragony, które musi przedstawiać swojemu partnerowi, mężowi czy ojcu. Musi udokumentować każdy wydany grosz - mówi Marta Twardy z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"

Quiz. Ważne daty w historii Polski. Brakuje dwóch cyfr!

Pytanie 1 z 10
Hołd pruski miał miejsce w roku 15_ _
Konflikt rosyjsko-ukraiński. Spokojny wieczór na ulicach Lwowa