Tani węgiel od samorządów w Małopolsce
Gminy, spółki gminne i związki gminne, według podpisanej 2 listopada 2022 roku ustawy, będą mogły kupować węgiel importowany przez spółki Skarbu Państwa za nie więcej niż 1500 złotych za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych. Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do końca bieżącego roku 1,5 tony tego surowca energetycznego. Kolejne 1,5 tony będzie można nabyć w przyszłym roku, od 1 stycznia do 30 kwietnia. Rządowy węgiel otrzymają osoby fizyczne w gospodarstwach domowych, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego. Weryfikacją składanych przez mieszkańców wniosków zajmą się samorządy.
Tani węgiel od samorządów. Tarnów
Tarnowianie uprawnieni do zakupu tego surowca energetycznego po preferencyjnych cenach mogą dokonywać zapisów w Centrum Usług Społecznych. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu: 14 688 20 20 lub wysłać e-mail na adres: [email protected] z tematem „Zakup węgla po preferencyjnych cenach”. Zebrane zgłoszenie pozwolą określić sortyment i ilość węgla, którą tarnowski magistrat będzie musiał zakupić w składach państwowych spółek. Natomiast po opublikowaniu i wejściu w życie ustawy zostanie opracowany specjalny wniosek o zakup węgla po preferencyjnych cenach. Formularze wniosku będą dostępne w siedzibie Centrum Usług Społecznych przy ulicy Brodzińskiego 14 oraz online.
Sprzedażą rządowego węgla zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W tym celu zostanie uruchomiony specjalny skład przy ulicy Komunalnej. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela ustalił, że osoby uprawnione do zakupu węgla po preferencyjnych cenach zapłacą za tonę 1950 złotych. MPGK dostarczy surowiec do wyznaczonego przez kupującego miejsca w granicach administracyjnych Tarnowa w cenie 50 złotych od tony.
Polecany artykuł:
Tani węgiel od samorządów. Gmina Tarnów
Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł poinformował, że możliwość zakupu węgla po preferencyjnych cenach w wysokości do 2000 złotych za tonę przysługuje mieszkańcom gminy Tarnów, którzy wcześniej złożą podanie na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Gminy Tarnów przy ulicy Krakowskiej 19. Ponadto w deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożonej do 11 sierpnia 2022 roku musieli oni oświadczyć, że głównym źródłem ogrzewania ich budynków jest właśnie ten surowiec.
Gmina Tarnów nie posiada zakładu komunalnego, więc dystrybucją rządowego węgla zajmą się prywatne firmy. Obecnie trzy przedsiębiorstwa zobowiązały się dostarczać mieszkańcom węgiel bezpośrednio do gospodarstw domowych. Gmina informuje, że na jedno gospodarstwo domowe, wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, przypada możliwość zakupu nie więcej niż 1,5 tony węgla do końca 2022 roku.
W gminie Tarnów znajduje się 14 miejscowości i 15 sołectw: Biała, Błonie, Jodłówka-Wałki, Koszyce Małe, Koszyce Wielkie, Łękawka, Nowodworze, Poręba Radlna, Radlna, Tarnowiec, Wola Rzędzińska (2 sołectwa), Zawada, Zbylitowska Góra, Zgłobice.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]