Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Jest poświęcone tradycyjnej kulturze ludowej regionu
Muzeum Etnograficzne jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Swoją funkcję pełni od 1984 roku. Mieści się w centrum miasta, przy ulicy Krakowskiej, w klasycystycznym, zabytkowym dworku podmiejskim z dawnym ogrodem i piętrowym spichlerzem. Jest to jeden z najbardziej urokliwych budynków na mapie Tarnowa. Jego historia sięga sięga końca XVIII wieku. Natomiast początki Muzeum Etnograficznego opierały się początkowo na niewielkim zbiorze, który z biegiem lat rozrósł się do przeszło 5 tysięcy eksponatów, z których lwią część stanowią te ściśle związane z tradycyjną kulturą ludową regionu tarnowskiego. Muzealną przestrzeń wypełniają również obiekty charakteryzujące życie i kulturę Romów. To właśnie w Tarnowie otwarto pierwszą na świecie stałą wystawę poświęconą w całości tematyce romskiej. Miało to miejsce w pierwszych latach Wolnej Polski, w 1990 roku. Ponadto na dziedzińcu zabytkowego dworku utworzono sezonową wystawę plenerową, której nadano tytuł „Tabor”.
Współczesna działalność Muzeum Etnograficznego kontynuuje pierwotne tradycje. Ponadto w zabytkowym dworku prezentowane są również ekspozycje wykraczające poza kanon wystaw etnograficznych. Wiążą się miedzy innymi z człowiekiem i jego otoczeniem, ruchami społecznymi czy najnowszą twórczością artystyczną.
W zabytkowym dworku w centrum Tarnowa zamieszkały duchy
W 2015 roku siedzibę tarnowskiego Muzeum Etnograficznego odwiedzili łowcy duchów z Professional Team of Ghost Hunters. Wizyta badaczy zjawisk paranormalnych była pokłosiem niewytłumaczalnych wydarzeń, do których zaczęło dochodzić w zabytkowym dworku. W pustych pomieszczeniach słyszano kroki, skrzypiały podłogi, przedmioty zmieniały miejsce, a ciężka klamka poruszała się bez ingerencji człowieka. W Muzeum pojawił się też licencjonowany egzorcysta kościoła starokatolickiego ks. Piotr Shalkevitz. Przeprowadzone za pomocą specjalnego sprzętu sprowadzonego z USA wykryły w pomieszczeniach dworku obecność ośmiu zniewolonych dusz. Odprawiono w ich intencji mszę świętą, a także egzorcyzmy, które miały pomóc im przejść „na drugą stronę”.
Przez kolejne lata w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie od czasu do czasu dochodziło do jeszcze do niewyjaśnionych zjawisk. Jednak pod koniec 2020 roku paranormalna aktywność ustała. Powód był dosyć prozaiczny, gdyż wiązał się z remontem zabytkowego dworku. Czyżby wkradająca się do budynku nowoczesność nie spodobała się jego niewidzialnym mieszkańcom?
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. W zabytkowym dworku zamieszkały duchy [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl