MPEC

i

Autor: Jadwiga Kozioł

W Tarnowie znów podwyżki za ciepło! Kiedy?

2022-02-11 11:02

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od 17 lutego zmienia taryfę. Ceny wzrosną o 19,6 procent. Spółka wylicza, że w przypadku 50- metrowego mieszkania będzie to około 27 złotych więcej. Lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych odczują kolejną już podwyżkę czynszu od marca.

Powodem podwyżek, jak tłumaczy Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC-u, jest drastyczny skok cen gazu i opłat za emisję dwutlenku węgla. Od 1 stycznia gaz podrożał o ponad 400 procent, wylicza, a o 20 procent zostały zwiększone koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Początkowo skala podwyżki powinna być mniej odczuwalna, bo od lutego obowiązuje obniżka VAT-u. To już druga podwyżka za ciepło w Tarnowie od października. Jesienią MPEC podniósł ceny o ok. 10 procent. Jeśli nie nastąpi spadek kosztów uprawnień do emisji CO2 i ceny paliw się nie ustabilizują, MPEC zapowiada kolejną podwyżkę jeszcze w tym roku. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jeszcze początkiem roku informowało, że w związku z ponad 400- procentowym wzrostem cen gazu wyłącza kotły gazowe. Mimo to podwyżki wchodzą w życie, bo nie da się z gazu całkowicie zrezygnować tłumaczy prezes przedsiębiorstwa. Dodaje, że spółka walczy cały czas, by wyjść na zero.

Polecany artykuł:

Brakuje krwi!

- Wprowadziliśmy taki program, że w pierwszej kolejności włączamy kotły węglowe, a w następnej gazowe. Nie da się całkowicie wyłączyć kotłów gazowych, przy określonych temperaturach musimy zużywać gaz. Przykładowo dziś, mimo wyższych temperatur, kocioł gazowy pracuje, ponieważ węglowy jest w trakcie przeglądu. Walczymy cały czas, by osiągnąć wynik zero. Za zeszły rok na sprzedaży jesteśmy na minusie. Jeszcze nie wiemy, po jakiej cenie kupimy też część uprawnień do emisji CO2. Podwyżka za ciepło w ciągu roku może jeszcze nastąpić, jeżeli utrzymają się na tej wysokości uprawnienia do CO2, 7 lutego osiągnęły kolejny rekord cenowy na giełdzie – ponad 93 euro. Musimy też dostosować się do cen rynkowych paliw, nie ma innej możliwości. Jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła, to koszt paliwa oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla do 86 procent kosztów wytwarzania ciepła - mówi Tadeusz Sieńczak, prezes MPEC w Tarnowie. 

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Problemy z oddychaniem - czy masz te objawy?

Pytanie 1 z 9
Czy masz wyraźnie spowolniony oddech?
Awantura na BAZARZE! Emeryci KŁÓCĄ się o TUSKA! |Komentery