szpital

i

Autor: Jadwiga Kozioł

Brakuje krwi!

2022-02-10 14:45

W Tarnowie oraz w całym województwie małopolskim są niedobory krwi. Sytuacja jest niepokojąca. W styczniu w punkcie przy szpitalu wojewódzkim w Tarnowie oddało krew o 100 osób mniej niż w poprzednich miesiącach. Co najgorsze, kryzys się pogłębia. Lekarze i banki krwi apelują o oddawanie jej.

Braki są w większości grup. Sytuacja jest bardzo trudna, bo dawców ubywa już od początku roku. Poza grupą AB plus w zasadzie w każdej grupie są problemy. Największe w 0 minus, 0 plus i A plus, mówi Bogusława Witek – Zając, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Już w najbliższą niedzielę walentynkowe oddawanie krwi w Tarnowie! To okazja, by podzielić się z chorymi darem, który ratuje życie i zdrowie. Od godziny 7.15 do 11.00 można przyjść do punktu w nowym szpitalu. Na wszystkich czekają walentynkowe niespodzianki. Po oddaniu krwi przysługują dwa dni wolnego, więc można sobie będzie przedłużyć weekend. Jak mówi Lucyna Małczyńska, kier. Pracowni Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi przy szpitalu wojewódzkim w Tarnowie, mimo że mniej jest wciąż planowych zabiegów, przybyło przetoczeń krwi i potrzebna jest każda grupa. Powodem tak trudnej sytuacji jest prawdopodobnie duża liczba zachorować na Covid- 19 oraz kwarantanny. Sytuację pogarsza zdalne nauczanie, bo dużo krwiodawców to była młodzież szkolna, która regularnie oddawał krew.

- Sytuacja jest bardzo trudna. Mamy już powody do tego, żeby niepokoić się. Również śledząc sytuację w Regionalnym Centrum w Krakowie, widzimy, że pojawiają się braki, poza krwią AB plus, w zasadzie w każdej grupie są problemy - mówi Bogusława Witek – Zając, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.

- Takie sytuacje zdarzały się dotąd tylko w wakacje. W ostatnim czasie mamy jakby przedłużające się wakacje. Brak niestety nasila się. Przybyło pacjentów, którym trzeba przetoczyć krew i tej krwi zaczęło nam po prostu brakować. Na niektórych oddziałach oraz na SR-ze odbywają się toczenia, przychodzą pacjenci z dużymi problemami, krwawiący, którzy jednorazowo potrafią wziąć do 8, 9 jednostek krwi. To jest bardzo dużo, a my musimy tę ilości z powrotem zabezpieczyć, żeby następny pacjent nie ucierpiał - mówi Lucyna Małczyńska, kier. Pracowni Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi przy szpitalu wojewódzkim w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"

Czy jesteś uzależniony od cukru?

Pytanie 1 z 11
Czy słodzisz kawę lub herbatę?
Poradnik Zdrowie: łuszczyca