Tarnów

i

Autor: Kacper Szymański, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons/ Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego Tarnów może stać się stolicą województwa południowomałopolskiego

Wiadomości

W Polsce powstanie nowe województwo. To miasto z Małopolski zostanie jego stolicą

2024-08-06 7:48

Na mapie Polski może pojawić się nowe województwo. Tarnów w latach 1975-1998 był stolicą województwa tarnowskiego, położonego w południowo-wschodniej części Polski. Znajdowała się w nim siedziba wojewody i sejmiku. Po przeprowadzonej w 1999 roku reformie administracyjnej miasto znalazło się w Małopolsce. Jednak pojawiła się propozycja, aby ponownie stało się ośrodkiem wojewódzkim. Taka koncepcja została zawarta w raporcie dra Łukasza Zaborowskiego pt. „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”. Tarnów miałby stać się stolicą województwa południowomałopolskiego.

W Polsce powstanie województwo południowomałopolskie? Tarnów może zostać jego stolicą

W opublikowanym przez Instytut Sobieskiego raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, którego autorem jest dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinie transportu i rozwoju regionalnego, pojawiła się koncepcja utworzenia województwa południowomałopolskiego. Jego powstanie byłoby wynikiem ograniczenia województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”, o którym mówi wariant III „równoważący”, jeden z czterech przedstawionych przez naukowca. W tym rozwiązaniu Tarnów ponownie stałby się miastem wojewódzkim i jedną z dwóch, obok Nowego Sącza, stolic województwa południowomałopolskiego. W innym wariancie dr Zaborowski proponuje również powstanie województwa sądecko-tarnowskiego. Trzecim regionem, który obejmą zmiany jest zaś Podhale.

Ze wspomnianych trzech regionów najmniejsze powierzchniowo jest Podhale (z Orawą i Spiszem), które dołącza do województwa sądecko-tarnowskiego. Czynnikiem powiązania jest przynależność do historycznej Sądecczyzny i specyfika regionu, odmienna niż metropolitalnego Krakowa. Ponadto na wschodnim krańcu województwa przechodzi do niego powiat jasielski. Przemawiają za tym bliskość Tarnowa oraz fakt, iż Jasło należy do ścisłej Małopolski, zaś Krosno (wraz z Rzeszowem) – już do dawnej Rusi Czerwonej. Wprawdzie wadą rozwiązania jest rozcięcie układu Jasła i Krosna, jednak dotychczasowy przebieg granicy w okolicy Biecza, między Jasłem a Gorlicami, jest podobnie niekorzystny. Nowy kształt województwa pozwala przydać mu bardziej neutralną nazwę: południowomałopolskie – czytamy w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.

Podział województw według wariantu III „równoważącego”

Zaproponowany prze dra Łukasza Zaborowskiego wariant III „równoważący” przewiduje ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych. Na mapie Polski pojawiają się 22 województwa: warszawskie, śląsko-dąbrowskie, lubelsko-podlaskie, wielkopolskie, dolnośląskie, pomorskie, krakowskie, sandomierskie (staropolskie), kujawsko-pomorskie, południowomałopolskie, przemyskie (podkarpackie), łódzkie, malborsko-mazurskie (elbląsko-olsztyńskie), górnośląskie, wrocławskie, lubusko-pomorskie (gorzowsko-szczecińskie), podlasko-mazowieckie, piotrkowsko-częstochowskie, kujawsko-mazowieckie, kaliskie, krajeńsko-pomorskie, cieszyńsko-krakowskie.

Wariant III

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego
Wariant III

i

Autor: Zrzut ekranu, Łukasz Zaborowski, Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju, Instytut Sobieskiego

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Cztery warianty alternatywnego podziału terytorialnego Polski [GALERIA]

Sonda
Czy Tarnów powinien oddzielić się od Małopolski?
PiS obronił się w sejmikach. "Mit Hołowni przestał działać" - prof. Rafał Chwedoruk
Listen on Spreaker.