W gminie Zakliczyn widziano wilki. Urzędnicy apelują do mieszkańców o ostrożność
Statystyki Polskiego Związku Łowieckiego wskazują, że w tarnowskim okręgu łowieckim może znajdować się ponad 60 wilków, pomimo iż jeszcze do niedawna na tym obszarze w ogóle nie odnotowywano ich aktywności. Zdarzają się również przypadki zapędzania się drapieżników do miast. Tak było w 2022 roku, kiedy dwa wilki zauważono w Tarnowie nad rzeką Białą. Tym razem obecność wilków odnotowano w gminie Zakliczyn, położonej w powiecie tarnowskim.
Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Urząd Miejski w Zakliczynie, drapieżniki były widziane w pobliżu zabudowań, a także miały atakować zwierzęta gospodarskie i domowe. Urzędnicy apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, a także zgłaszanie wszelkich zdarzeń z udziałem wilków w formie pisemnej wraz z dołączonymi materiałami zdjęciowymi lub filmowymi.
Zgłoszenia należy dokonać poprzez złożenie pisma w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie, Rynek 32, wysłanie e-maila na adres: [email protected] lub wysłanie pisma poprzez ePUAP na adres skrytki ESP urzędu — czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Zakliczynie.
Władze gminy mają również dla mieszkańców kilka niezbędnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w sytuacji bliskiego kontaktu z wilkami. Oto porady urzędników:
O czym należy pamiętać?
– Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.– Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.– Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.– Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.– Jeśli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.– Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
Co zrobić w sytuacji gdy dojdzie do kontaktu człowieka z wilkiem?
– Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:– Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
W regionie tarnowskim pojawił się niedźwiedź brunatny [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]