Głosowanie

i

Autor: Pexels Głosowanie

Wiadomości

W niedzielę głosowanie – vademecum wyborcze

2024-04-05 11:12

W niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Ile kart dostanę? Na ilu kandydatów mogę zagłosować? Między innymi na te pytania, w rozmowie z Radiem ESKA Tarnów, odpowiada komisarz wyborczy w Tarnowie.

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024, będą się odbywały wybory samorządowe. Będziemy w nich wybierać prezydentów, burmistrzów i wójtów, a także przedstawicieli do rad miasta, gminy i powiatu oraz do sejmiku województwa. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00.

- Jeśli chodzi o Tarnów, w lokalu wyborczym wyborca otrzyma trzy karty do głosowania: karta w wyborach na prezydenta, do rady miasta i do sejmiku województwa. Natomiast w gminach, które nie są miastami na prawach powiatu, tam wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania: na wójta/burmistrza, do rady miasta/gminy, do rady powiatu i do sejmiku województwa. Aby głos był ważny należy wpisać znak „X”, rozumiany jako dwie kreski przecinające się w obrębie kratki, przy nazwisku jednego kandydata. Natomiast w przypadku okręgów wielomandatowych, jak ma to miejsce w wyborach do Rady Miasta Tarnowa czy sejmiku województwa, wyborca winien postawić znak „X” w kratce przy nazwisku jednego kandydata, ale tylko na jednej liście – wyjaśnia Katarzyna Tutaj, komisarz wyborczy w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: mówi Katarzyna Tutaj, komisarz wyborczy w Tarnowie

W dziewięciu gminach o stanowisko szefa lokalnego samorządu ubiega się tylko jeden kandydat. Tam głosowanie również się odbędzie, a mieszkańcy zdecydują, czy są „za” czy „przeciwko” danemu kandydatowi. Aby kandydat został wybrany na urząd musi go poprzeć większość głosujących. W przeciwnym wypadku nowego szefa samorządu lokalnego wybierze nowo wybrana rada.

Nie wiesz, kto kandyduje, albo jak głosować? Poszukaj obwieszczenia. Każdy głosujący w lokalu wyborczym będzie miał możliwość sprawdzenia najważniejszych informacji. Zgodnie z przepisami w widocznym i łatwo dostępnym miejscu muszą być umieszczone najważniejsze informacje dotyczące kandydatów startujących w wyborach, oraz zasad głosowania.

Niedzielne głosowanie będzie trwało od godziny 7:00 do 21:00. Natomiast dziś od północy będzie obowiązywała cisza wyborcza. Oznacza to, że aż do zakończenia głosowania w niedzielę, nie można już prowadzić kampanii, agitować, organizować spotkań wyborczych i namawiać do głosowania na konkretnego kandydata bądź ugrupowanie. Nie można też w czasie ciszy wieszać w nowych miejscach materiałów wyborczych. Zakaz dotyczy także nowych publikacji internetowych. Te, które zostały opublikowane przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, nie mogą być natomiast w żaden sposób modyfikowane.

Idąc zagłosować, nie zapomnij dokumentów. Wylegitymowanie w celu potwierdzenia swojej tożsamości jest obowiązkowym elementem głosowania. Dlatego idąc do lokalu wyborczego trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport albo inny dokument ze zdjęciem, na przykład legitymację studencką. Tożsamość można potwierdzić także poprzez aplikację mObywatel. Warto pamiętać, że w przypadku wyborów samorządowych nie ma zaświadczeń o prawie do głosowania, więc głosujemy tylko tam, gdzie jesteśmy ujęci w centralnym rejestrze wyborców. Jeżeli w poprzednich wyborach, ktoś przepisał się do innego rejestru, żeby zagłosować poza swoim miejscem zamieszkania, ale nie złożył powtórnie wniosku o wpisanie do poprzedniego rejestru, to może się zdarzyć, że w niedzielę nie znajdzie swojego nazwiska na liście.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Kryzysowe słodycze z dzieciństwa. Pamiętasz słodkości PRL-u?
Pytanie 1 z 10
Czekoladopodobne batony miały kolor:
Quiz. Słodycze w PRL-u