W mieszkaniach w Polsce brakuje łazienek

i

Autor: Kacper Szymański, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / Facebook: Kartografia ekstremalna Jak wygląda sytuacja w Tarnowie i Małopolsce?

Wiadomości

W mieszkaniach w Polsce brakuje łazienek. Jak wygląda sytuacja w Małopolsce?

2023-12-02 17:43

Na mapie Polski wciąż znajdują się mieszkania, w których mieszkańcy nie posiadają dostępu do łazienek. Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane, pochodzące z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który przeprowadzono w 2021 roku, dotyczące lokali wyposażonych w łazienkę. Wynika z nich, że ponad 900 tysięcy zajmowanych przez lokatorów mieszkań nie posiada tego pomieszczenia. Jak na tle całego kraju wypada Małopolska, a jak Tarnów? Statystyki postanowił skomentować prezydent Roman Ciepiela.

Ile mieszkań w Polsce nie ma łazienek? GUS opublikował najnowsze dane

Kartografia ekstremalna, strona zajmująca się publikowaniem najciekawszych map i infografiki na tematy ekonomiczne, demograficzne i społeczne, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatniego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, poinformowała, że 2,3 mln Polaków w 2021 roku wciąż nie posiadało w swoich domach i mieszkaniach łazienki, co w skali całego kraju daje 6 proc. Natomiast z 13,4 mln zamieszkanych lokali ponad 900 tys. nie miało tego pomieszczenia.

Sytuacja wygląda najgorzej województwie lubelskim: w gminie Rybczewice (powiat świdnicki), gminie Wysokie (powiat lubelski) oraz gminie Wojcieszków (powiat łukowski). Tam w aż 4 na 10 zamieszkanych domach brakuje łazienki. Kartografia ekstremalna zwraca uwagę, że są to tereny położone w dawnym zaborze rosyjskim.

Najlepiej jest w innych gminach z Polski Wschodniej, a także na południu Górnego Śląska. W tych częściach naszego kraju praktycznie każdy dom i mieszkanie są wyposażone w łazienkę. Jak podkreśla portal, w dużej mierze w tym zakresie przodują miasta składające się z blokowisk powstałych w czasach II RP i PRL. Wśród nich wyróżniają się m.in. Ostrołęka (województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki), Stalowa Wola (województwo podkarpackie, powiat stalowowolski), Białystok (województwo podlaskie, powiat białostocki) czy Puławy (województwo lubelskie, powiat puławski).

W Małopolsce większość mieszkańców województwa posiada w swoich domach i mieszkaniach łazienki. Z mapy obrazującej procentowy udział mieszkań posiadających łazienkę wynika, że to pomieszczenie znajduje się w Małopolsce w dużej mierze w 80 proc. lokali. W Tarnowie sytuacja wygląda bardzo dobrze. W tym mieście wskaźnik procentowy również przekracza 80 proc. Najgorzej sytuacja wygląda na południu Małopolski, gdzie mieszkań wyposażonych w to pomieszczenie jest miejscami od 56 do 80 proc.

– Tarnów na tej mapie wygląda bardzo dobrze, ale w Małopolsce są jeszcze pojedyncze białe plamy. Należy to zmieniać – napisał na swoim oficjalnym Facebooku prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Czy Tarnów oddzieli się od Małopolski? Cztery koncepcje nowego podziału Polski [GALERIA]

Z jakich potraw słynie Małopolska? Sprawdź w QUIZIE, czy je znasz
Pytanie 1 z 10
Maczanka krakowska to połączenie między innymi
JAKIEGO RZĄDU CHCĄ POLACY? | WYWIADEX Radio ESKA