WKU

i

Autor: Justyna Świderska Pierwsi poborowi stawili się przed komisją lekarską

Trzy tysiące ludzi przed komisją. Ruszyła KWALIFIKACJA wojskowa

2022-04-04 16:29

Rozpoczęła się doroczna kwalifikacja wojskowa. Komisja lekarska dla powiatu tarnowskiego pracuje przy ulicy Mościckiego 27 w Tarnowie. Muszą się przed nią stawić osiemnastolatkowie, oraz osoby, które wcześniej z różnych względów nie dopełniły tego obowiązku. Wzywane są również kobiety.

Każdego dnia przed powiatową komisją lekarską będzie stawało 30 osób. Na początek przy Mościckiego 27 zjawili się młodzi mieszkańcy gminy Żabno. Każdy, kto otrzymuje wezwanie ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty, zdjęcie do książeczki wojskowej a także dokumentację medyczną w przypadku chorób lub pobytów w szpitalu.

- W tym roku rocznik podstawowy to panowie urodzeni w roku 2003. Na komisje stają również osoby, które wcześniej nie mogły tego zrobić, na przykład ze względu na pobyt w szpitalu, albo pracę za granicą. Mamy też panie, to głównie studentki, które kształcą się w kierunkach przydatnych dla wojska, czyli najczęściej medycznych. Wszyscy są gotowi, więc mam nadzieję, że po perturbacjach związanych z pandemią koronawirusa, tegoroczna kwalifikacja będzie już przebiegała bez przeszkód – mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.

zapadł wyrok w sprawie smiertelnego potracenia Laury i Gosi która była w ciąży

Każdy młody człowiek wezwany do kwalifikacji wojskowej musi przejść badanie lekarskie w gabinecie. Sprawdzane są podstawowe parametry: wzrost, waga, wzrok, ciśnienie. Jeżeli poborowy ma za sobą historię choroby i pobyty w szpitalu, to także trzeba to wziąć pod uwagę. Na podstawie tych wszystkich danych przyznawana mu jest odpowiednia kategoria zdrowia, od „A” ( zdolny do czynnej służby wojskowej), do „E” ( trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej).

- Najwięcej jest kategorii „A”. Chłopcy nawet dopytują często i upewniają się, że otrzymają tę najwyższą kategorię. Jest im to potrzebne jeżeli myślą w przyszłości o karierze w wojsku, albo innych służbach mundurowych, jak policja, czy straż graniczna – mówi Katarzyna Szlachta, lekarz.

Oprócz badań i wystawienia książeczki wojskowej, młodzi ludzie wzywani na komisję, mają także możliwość zapoznania się z ofertą służby zawodowej.

- Nie planuję wiązać się zawodowo z wojskiem, ale chciałbym nauczyć się obsługi broni i strzelania. Teraz, w obliczy zagrożenia za naszą wschodnią granicą to się wydaje bardzo potrzebne – powiedział Radiu ESKA Tarnów jeden z poborowych. - A ja chciałbym pracować w wojsku. Nie wiem jeszcze dokładnie gdzie. Nie boję się, że wysłaliby mnie gdzieś dalej od domu, to nie ma większego znaczenia. Pojechałbym tam, gdzie by kazali – dodaje kolejny.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w regionie tarnowskim potrwa do 8 lipca. W tym czasie przed komisjami ma się stawić ponad 3 tysiące osób.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ na atrakcyjność. Test, czy podobasz się płci przeciwnej

Pytanie 1 z 10
Jak często przeklinasz?