Wiadomości z regionu

Trwa rekonstrukcja XIV-wiecznego zamku w Melsztynie. Dawna rezydencja Leliwitów stanie się atrakcją turystyczną [GALERIA]

2023-06-12 10:03

Gmina Zakliczyn otrzymała kolejne dofinansowanie na odbudowę XIV-wiecznego zamku wzniesionego na wzgórzu Zamczysku nad Dunajcem w Melsztynie. Gotycka warownia, przebudowana w stylu renesansowym, została zniszczona w czasie konfederacji barskiej. W 1770 roku dawną rezydencję Leliwitów zajęli konfederaci, a następnie wojska rosyjskie, które splądrowały ją i spaliły. Od tamtych wydarzeń zamek pozostawał w ruinie.

Odbudowa zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyna otrzymała kolejne dofinansowanie

Gmina Zakliczyn otrzymała 350 tysięcy złotych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dokończenie IV etapu rekonstrukcji XIV-wiecznego zamku w Melsztynie. Dzięki temu w najbliższym czasie będą mogły rozpocząć się prace polegające na budowie ścian z przestrzenią widokową, a także pokryciu budowli dachem. Po ich zakończeniu wieża zamkowa osiągnie wysokość 28 metrów. Do tej pory, na rozpoczętą w 2018 roku odbudowę zamku, przeznaczono blisko 3 miliony złotych. Większość tej kwoty, bo aż 2,5 miliona złotych, stanowiło rządowe wsparcie.

– Będziemy chcieli w tym roku wykonać ostatni etap, czyli ścianę ok. 2-metrową nad ostatnim stropem i dach. To jest bardzo ważne, aby zabezpieczyć wieżę. Kolejne etapy przed nami, kolejne zadania związane z zabezpieczeniem murów, stabilizacją osuwisk. Chcemy dobudować przyporę – informuje w rozmowie z Radiem Kraków Dawid Chrobak, burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn.

Budowa zamku w Melsztynie na wzgórzu Zamkowym nad Dunajcem rozpoczęła się w 1347 roku z inicjatywy kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa. Gotycka budowla od XIV wieku do początku XVI wieku była rezydencją zasłużonego dla ziem tarnowskich rodu Leliwitów, m.in. Spytka z Melsztyna oraz Spytka Melsztyńskiego. Około 1546 roku z polecenia Spytka Wawrzyńca Jordana przystąpiono do przebudowy zamku w stylu renesansowym. Przeszło 200 lat później zakończył się złoty okres podtarnowskiej warowni. W czasie konfederacji barskiej, w 1700 roku, została zajęta przez konfederatów, a następnie przez wojska rosyjskie, które splądrowały ją i potraktowały ogniem. W latach 1789-1796 mury częściowo rozebrano na potrzeby postawienia kościoła w Domosławicach. Natomiast w 1848 roku władze austriackie zabroniły dalszej rozbiórki zamku. Jednakże nie uchroniło to zamku w Melsztynie od dalszego popadania w ruinę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Jak dobrze pamiętasz polskie przeboje po 2000 roku? Test dla największych fanów!

Pytanie 1 z 10
Piotr Kupicha w przeboju „Jak anioła głos”, pochodzącym z debiutanckiej płyty grupy Feel pt. „Feel” z 2007 roku, śpiewa, że jego dobytek to:
Edyta Górniak odbiera nagrodę ,,Super Expressu"