Sprawca zbrodni w domu przy ulicy Świętego Marcina w Tarnowie miał niebieską kartę
Przeprowadzona przez biegłych z Collegium Medicum w Krakowie sekcja zwłok potwierdziła wcześniejsze ustalenia tarnowskich policjantów, że do makabrycznych wydarzeń w domu przy ulicy Świętego Marcina w Tarnowie doszło w noc z czwartku na piątek (20/21 października). Narzędziem zbrodni w przypadku śmierci czteroosobowej rodziny był nóż. Na ciele 41-letniej Katarzyny O. znajdowały się rany cięte i kłute w okolicach szyi i klatki piersiowej. Podobne obrażenia, w tym rany na rękach, miała 6-letnia córka. Według prokuratora Mieczysława Sienickiego dziewczynka próbowała się bronić przed ciosami zadawanymi jej przez ojca. Z kolei 3-letnia córka miała rany cięte i kłute szyi. Rany szyi znaleziono też u 43-letniego Tomasza O. Zostały one zadane nożem, a nie jak początkowo zakładano szlifierką kątową, którą zabezpieczono przy ciele mężczyzny.
Polecany artykuł:
Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie asp. sztab. Paweł Klimek, poinformował, że we wrześniu bieżącego roku Katarzyna O. zgłosiła się do Centrum Usług Społecznych i powiadomiła Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie o przemocy domowej. Na wniosek kobiety rodzina została objęta tzw. niebieską kartą. Natomiast 17 października Katarzyna O. złożyła pozew rozwodowy.
– Niebieska karta została założona ze strony pokrzywdzonej i była dopiero procedowana. Zgłoszenie w tej sprawie było całkiem nowe, wpłynęło we wrześniu do Centrum Usług Społecznych czyli dawnego MOPS-u w Tarnowie. Tam było złożone i procedowane, wysłano informację o tym do nas i do prokuratury. Były procedowane już spotkania robocze, to wszystko było w trakcie sprawdzania. Trwały rozmowy i wgląd w sytuację rodzinną. Wszystkie nasze działania nabierały dopiero rozpędu. Okazało się jednak, że nagle coś zupełnie innego wydarzyło się w tym mieszkaniu przy ulicy Św. Marcina w Tarnowie – wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek.
Niebieska karta – czym jest i kogo dotyczy?
Niebieska karta jest procedurą stosowaną w związku z podejrzeniem przemocy w rodzinie, na którą składa się szereg czynności podejmowanych przez przedstawicieli pomocy społecznej, policji, oświaty, ochrony zdrowia oraz komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Procedura jest wdrażana w celu zapewnienia bezpieczeństwa potencjalnym ofiarom przemocy domowej, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Niebieska karta – jak można ją założyć?
Niebieską kartę można założyć poprzez powiadomienie policji o zachowaniach przemocowych doznawanych ze strony domowników. Można to zrobić osobiście na komisariacie, a także telefonicznie. Zawiadomienie może złożyć nie tylko osoba pokrzywdzona, ale również zaniepokojony sąsiad czy przyjaciel. Wówczas warto zadzwonić na tzw. niebieską linię, poradnię telefoniczną dla osób pokrzywdzonych przemocą i innymi przestępstwami, dostępną pod numerem 22 688 700. Procedura rozpoczyna się zazwyczaj, kiedy dochodzi do: przemocy fizycznej (bicie, popychanie), przemocy psychicznej (poniżanie, zastraszanie, obrażanie), przemocy seksualnej (zmuszanie do współżycia, gwałt), przemocy ekonomicznej (zabieranie rzeczy, pieniędzy, blokowanie dostępu do środków do życia) oraz nadużywania alkoholu lub narkotyków, którego konsekwencją jest przemoc.
Niebieska karta – etapy wdrażania procedury
Pierwszym etapem wdrażania procedury jest wypełnienie Niebieskiej Karty A. Może to zrobić: policjant, pracownik socjalny, pracownik oświatowy, pracownik ochrony zdrowia lub członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Dokument w ciągu 7 dni zostaje przekazany przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego, znajdującego się z reguły w ośrodku pomocy społecznej. Ma on 3 dni na przekazanie wypełnionej Niebieskiej Karty A do utworzonej Grupy Roboczej.
W kolejnym etapie osoba doświadczająca przemocy otrzymuje Niebieską Kartę B, która zawiera informacje prawne i praktyczne w sprawie uruchomionej procedury. Grupa Robocza po zapoznaniu się z sytuacją osoby pokrzywdzonej powinna zaprosić ją na spotkanie w terminie od 7 do 30 dni od przyjęcia zgłoszenia. Wtedy zostanie wypisana Niebieska Karta C z indywidualnym planem pomocy dla osoby doznającej przemocy domowej. Następnie przewidziany jest kontakt z oprawcą w celu przekonania go do zaprzestania stosowania przemocy i poznania jego potrzeb. Zapis przebiegu spotkania trafia do Niebieskiej Karcie D.
Niebieska karta – zakończenie procedury
Niebieska karta zostaje zakończona zazwyczaj po upływie 3 miesięcy, ale zdarzają się przypadki, w których obowiązuje nawet przez lata. Główną konsekwencją wdrożenia procedury jest podjęcie działań wobec osoby, stosującej przemoc w rodzinie. W tym czasie wszyscy członkowie rodziny mogą liczyć na pomoc psychologiczną, a odpowiednie służby będą monitorowały sytuację w środowisku domowym.
Niebieską kartę można wycofać z trzech powodów: kiedy istnieją uzasadnione przypuszczenia, że osoba, która znęcała się nad rodziną, zaprzestała takich działań; zrealizowano indywidualny plan pomocy przewidziany dla rodziny lub podjęto decyzję o braku zasadności podejmowanych zabiegów.
Polecany artykuł:
Część artykułu dotyczącą procedury niebieskiej karty opracowano na podstawie tekstu „Niebieska Karta 2022 – informacje, procedura, konsekwencje, wycofanie” z portalu jakiwniosek.pl.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl