Podróże

To małopolskie było stolicą Węgier. Dziś zamek, w którym mieszkał węgierski król popada w ruinę [GALERIA]

Tarnów jest miastem na mapie Polskie, które łączą silne więzi z Węgrami. Bohaterem narodowym Węgier jest pochodzący z małopolskiego miasta generał Józef Bem, którego mauzoleum znajduje się w Parku Strzeleckim. Jednak niewiele osób pamięta, że w XVI wieku małopolskie miasto było stolicą Węgier. W 1528 roku prawie przez pół roku na zamku na Górze Świętego Marcina rezydował wraz ze swoim dworem król Jan Zápolya. Dziś średniowieczna budowla popada w ruinę. Jak wygląda sławny zamek Tarnowskich? Sprawdźcie w naszej galerii.

Tarnów był stolicą Węgier. W XVI wieku na zamku Tarnowskich mieszkał węgierski król Jan Zápolya

W pierwszej połowie XVI wieku, od kwietnia do września 1528 roku, na zamku w Tarnowie rezydował węgierski król Jan Zápolya, a małopolskie miasto było wówczas uznawane przez Węgrów za stolicę ich państwa. Niezwykły gość bawiący u hetmana Jana Tarnowskiego na Górze Świętego Marcina wzbudzał zaciekawienie całej Europy.

Na początku XVI wieku w Europie Środkowej istniały trzy potężne siły: Jagiellonowie, Habsburgowie oraz Imperium Ottomańskie. Natomiast w strefie ich wpływów leżały Węgry. Przed potęgą Habsburgów drżała nawet Francja i papiestwo. Dlatego też zaczęły one odgrywać coraz większą rolę w tej części Starego Kontynentu. W tym czasie na Węgrzech doszło do wzmocnienia pozycji szlacht w stosunku do magnaterii. Powstało formalne stronnictwo szlacheckie, które toczyło polityczną walkę o zrównanie za stanem magnackim. Na jego czele stanął Jan Zápolya.

W lipcu 1515 roku w Wiedniu spotykali się król Polski i Wielki Książę Litwy Zygmunt Stary, jego starszy brat król Czech i Węgier Władysław Jagiellończyk oraz cesarz Świętego Cesarstwa Niemieckiego Maksymilian I Habsburg. Zygmunt Stary zgodził się wówczas zapewnić Habsburgom sukcesję na tronach Czech i Węgier. Miało do tego dojść po wygaśnięciu linii Jagiellonów. W zamian cesarz obiecał zerwać stosunki z wielkim mistrzem krzyżackim Albrechtem Hohenzollernem oraz wielkim księciem moskiewskim Wasylem.

Rok po spotkaniu w Wiedniu zmarł Władysław Jagiellończyk. Natomiast w 1526 roku w bitwie pod Mohaczem zginął jego syn Ludwik, który nie pozostawił po sobie następcy. Wtedy miało dojść do wypełniania się postanowień wiedeńskich. Habsburgowie mieli przejąć Węgry. W grudniu 1526 roku stronnictwo magnackie poparło Habsburgów i doprowadziło do koronacji arcyksięcia Ferdynanda. Jednak stronnictwo szlacheckie, chcąc udaremnić przejęcie państwa, doprowadziło miesiąc wcześniej do koronacji Jana Zápolyi. Pokłosiem tego była wojna domowa i walka o władzę. We wrześniu 1527 roku wojska Jana Zápolyi poniosły klęskę w bitwie pod Tokajem, a król Węgier musiał uciekać z kraju, gdyż obawiał się o własne życie. Najpierw do Siedmiogrodu, a następnie do Polski. Początkowo gościł na zamku w Odrzykoniu, ale szybko przeniósł się do Tarnowa, gdzie gościł na zamku Jana Tarnowskiego. Hetman oddał mu do dyspozycji swoją posiadłość oraz miasto, a sam udał się do Sandomierza.

Ruiny średniowiecznego zamku w Tarnowie, na którym w 1528 roku rezydował król Węgier Jan Zápolya [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w naszym kraju?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

37 Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie