Tłumy na otwarciu Pasażu Odkryć

i

Autor: Justyna Świderska

TŁUMY w Pasażu Odkryć. Tarnowskie centrum nauki zostało oficjalnie OTWARTE

2022-09-12 12:02

W piątek 9 września Pasaż Odkryć został oficjalnie udostępniony dla zwiedzających. Przez cały weekend w ramach dni otwartych odwiedziło do ponad 1,5 tysiąca osób. Ze względu na ogromne zainteresowanie nie każdemu udało się zobaczyć tarnowskie centrum nauki. Jednak od teraz jest ono dostępne przez sześć dni w tygodniu. Co można tam zobaczyć?

Tarnów ma już swoje własne centrum nauki. Po trzech latach od rozpoczęcia prac Pasaż Odkryć został oficjalnie otwarty. Z tej okazji zainteresowani mogli przez cały weekend zwiedzać nowe miejsce bezpłatnie. Ci, którym ze względu na tłumy się to nie udało, nie powinni się martwić, ponieważ to nie koniec, a dopiero początek oferty tzw. parku doświadczeń. Oprócz miłośników nauki skorzystają z niej między innymi uczniowie. Jednym z założeń Pasażu jet urozmaicenie edukacji szkolnej.

Na Pasaż Odkryć składa się przede wszystkim przestrzenie i pracownie tematyczne, w tym Planetarium, Sala Dagaramy oraz Machinarium, które łączą astronomię, fizykę, chemię, biologię i technikę z wybitnymi osiągnięciami wynalazców związanych z Tarnowem.

– Nasza pracownia to jest miejsce, gdzie młodzi ludzie, wykorzystując wiedzę zdobytą w szkole czy poza nią, będą mogli własnoręcznie tworzyć ciekawe techniczne projekty. Wiadomo że nie każdy zostanie Edisonem czy Szczepanikiem, ale mamy nadzieję, że młodzi zapragną tu poszerzać swoją wiedzę – przyznaje Sławomir Korba, opiekun pracowni technicznej.

– W Pasażu będziemy prowadzić pracownię wysokich technologii pod patronatem Jana Studniarskiego, który był pionierem elektryfikacji Polski. Tutaj będzie trochę szerzej niż sama elektrotechnika. Będziemy się zajmować kodowaniem, programowaniem, algorytmiką, robotyką i zastosowaniem nowoczesnych technologii wytwarzania, takich jak druk 3D – zdradza Jakub Kisielewicz, opiekun pracowni.

– Będziemy łączyć inżynierską logikę z kreatywnym i twórczym myśleniem. W ofercie jest kilka paneli tematycznych. Ten podstawowy jest oczywiście związany z papierem i drukiem. W związku z tym spróbujemy tu wyprodukować papier i utworzyć z niej książkę przy pomocy technik introligatorskich – wyjaśnia Joanna Babula, opiekunka pracowni pod patronatem Anieli Piszowej.

– Mamy fantastyczne planetarium. Jest to pięciometrowa kopuła, w której znajduje się projektor do wyświetlania nieba. Za pomocą wybranych grafik oraz filmów wytłumaczymy, jak działa wszechświat i wzbudzimy chęć poznawania kosmosu – mówi Justyna Put z pracowni astronomicznej.

– Najmłodszym, ale też wszystkim zainteresowanym będziemy przybliżać nauki o życiu, takie jak biologia komórki, zagadnienia związane z genetyką, funkcjonowaniem organów. Chcemy pokazać piękno nauki, która potrafi odkrywać tak trudne zagadki – tłumaczy Rafał Guzik, opiekun pracowni przyrodniczej.

Pasaż Odkryć można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 9:00-19:00, a także w weekendy od 10:00 do 18:00. Szczegóły na temat oferty Pasażu Odkryć można znaleźć na jego stronie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz. Dania godne królewskich stołów - rozpoznaj ich charakterystyczne cechy

Pytanie 1 z 12
Pieczoną kaczkę zazwyczaj przygotowuje się owocami. Najczęściej dodaje się do niej:
Jubileuszowa Agropromocja w Starym Sączu