Kasztel w Szymbarku. Jest czołowym przykładem polskiego dworu obronnego i perłą renesansu
Kasztel w Szymbarku, miejscowości położonej w powiecie gorlickim nad rzeką Ropą, pomiędzy północnymi krańcami pasm Magury Małastowskiej i Maślanej Góry, jest reprezentatywnym przykładem kasztelu w Polsce i perłą budownictwa doby renesansu. Jest to jeden z najpiękniejszych dworów obronnych na mapie województwa małopolskiego. Jego budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XVI wieku, a została zakończona w latach 1585-1590. Pierwszym właścicielem budynku był Paweł Gładysz. Warto dodać, że w 1359 roku Kazimierz Wielki nadał rycerzowi Janowi Gładyszowi herbu Gryf wielkie dobra ziemskie, z których rodzina Gładyszów uczyniła swoje gniazdo rodowe.
Kasztel w Szymbarku pozostawał w rękach Gładyszów do końca XVIII wieku. Później należał do rodzin Strońskich, Siedleckich, Bronikowskich, Rogoyskich, Sękiewiczów oraz Kuźniarskich. Po II wojnie światowej dwór przejęło państwo, które w latach 50. XX wieku rozpoczęło jego odbudowę. Prace zewnętrzne zakończono dopiero w pod koniec XX wieku, a ostatni etap remontu w 2010 roku. Od początku 2011 roku budowla wraz z pobliską oficyną dworską z końca XVII wieku stanowi Ośrodek Konferencyjno–Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”, będący oddziałem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.
O kasztelu w Szymbarku powstało wiele podań i legend
Na przestrzeni wieków o dworze obronnym w Szymbarku opowiadano wiele legend. Najsławniejsza z nich mówiła o skarbach ukrytych w znajdującej się pod kasztelem jaskini. Według opowieści pod ziemią zamieszkały przerażające diabły, które strzegły zgromadzonych tam kosztowności. Inna legenda dotyczyła czterech córek Gładysza herbu Gryf. Dziewczęta miały mieszkać w osobnych wieżach, bowiem każda z nich miała odmienny charakter.
Kasztel w Szymbarku. To czołowy przykład dworu obronnego w Polsce [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl
Listen on Spreaker.