Arbuzy będą tańsze niż w poprzednich latach. Ma to związek z osłabieniem tureckiej waluty
Do Polski co roku trafia coraz więcej arbuzów z Turcji. W 2022 roku, jak donosi Business Insider Polska, zakupiono 11,7 ton w cenie 2,40 złotych za kilogram, a przy średniej importu było to 2,60 złotych. Jednakże w tym roku cena tureckich arbuzów ma być jeszcze niższa. Wiąże się to z osłabieniem wartości tamtejszej waluty. W ubiegłym tygodniu lira zanotowała spadek o 11,3 proc. względem dolara. Od początku 2023 roku jest to już aż 26 proc. Kluczową rolę w osłabieniu pozycji liry względem dolara odegrały wyniki wyborów prezydenckich w Turcji. Drastyczny spadek waluty odnotowano po reelekcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Tureckie arbuzy, obok greckich i włoskich, są znacznie tańsze niż hiszpańskie i niemieckie. Dlatego też tamtejszy rynek stał się atrakcyjny dla Polski. W tym roku, jak wynika z informacji Business Insider Polska, zbiory w Turcji są wyjątkowo obfite, a biorąc pod uwagę, że lira od początku roku notuje spadek, to w tym roku będzie można kupić w naszym kraju te owoce w jeszcze bardziej atrakcyjnych cenach. Osłabienie waluty ma bowiem wpływ na zmniejszenie kosztów dostarczania arbuzów przez tamtejszych rolników.
Import arbuzów z Turcji. Ile trzeba będzie zapłacić za kilogram?
Turecki serwis eniyikahvalti.com, na który powołuje się Business Insider Polska, przewiduje, że ceny arbuzów w Turcji ukształtują się na poziomie 15-20 lir za kilogram. Przy obecnym kursie liry będzie to 2,50-3,50 złotych za kilogram. Natomiast od lipca do września cena spadnie prawdopodobnie jeszcze mocniej. Według serwisu eniyikahvalti.com cena będzie się wahać od 3,80 do 8 lir za kilogram, co po przeliczeniu da od 66 groszy do 1,4 złotych za kilogram.
Co ciekawe, prognozowana cena nie będzie w tym roku niższa niż 3,80 lir za kilogram. W 2022 roku wynosiła zaś 2,80 lir za kilogram. Za sprawą galopującej w Turcji inflacji najtańsze arbuzy podrożeją o 26 proc. w lirach. Jednak lira zanotowała w ciągu roku spadek względem dolara o 37 proc., a względem złotego 33 proc. Oznacza to, co podkreśla Business Insider Polska, że inflacja arbuzów była w wymienionym okresie niższa niż spadek tureckiej waluty. Dlatego też na imporcie arbuzów skorzystają m.in. polscy konsumenci.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]