Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie

i

Autor: Wojciech Gardoń

Technologiczna REWOLUCJA w Tarnowie. Czym są Targi Innowacji ITAR?

2022-06-11 13:18

Tarnów szykuje się do kilku ważnych wydarzeń związanych z obchodami Roku Szczepanika. Jedną z planowanych imprez są Targi Innowacje Tarnowskie organizowane przez Akademię Nauk Stosowanych. ITAR to okazja do połączenia lokalnego biznesu z nauką.

Tarnów może ogarnąć technologiczna rewolucja. We wtorek 14 czerwca ruszają Targi Innowacje Tarnowskie, które mają na dobre połączyć naukę akademicką z tarnowskim biznesem. Impulsem do zorganizowania Innowacji Tarnowskich jest ustanowiony w Tarnowie Rok Jana Szczepanika.

Jednak cel wydarzenia wykracza poza same obchody. Targi dają bowiem możliwość firmom i naukowcom zaprezentowania swoich wynalazków. Uczestnicy ITAR przedstawią nowinki technologiczne, z których wkrótce może słynąć Tarnów.

– Będzie można te wynalazki oglądać. Dla niektórych są to skomplikowanie brzmiące rzeczy, takie jak: panel kompozytowy o odporności balistycznej, napełniacz sulfonamidowy dla biokompozytów polimerowych, urządzenie do diagnostyki psychofizjologicznej, SDP system, biodegradowalne ekologiczne sztućce jednorazowego użytku i tak dalej – wymienia Piotr Kopa, rzecznik Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Transfer technologii zmieni powiat tarnowski

Współpraca z naukowcami z Akademii Nauk Stosowanych pomaga tarnowskim firmom rozwiązać problemy techniczne. Nie jest to wyłącznie prognoza na przyszłość. W Tarnowie taka sytuacja trwa już od dłuższego czasu.

Przełamywanie barier jest możliwe dzięki rozbudowywanej infrastrukturze badawczej. W ostatnich latach tarnowska ANS zainwestowała w nią setki tysięcy złotych.

– Zależy nam na tym, co robimy w kwestii transferu technologii. Jeżeli dana firma napotyka problemy, zgłasza się do nas, a my jesteśmy w stanie przeprowadzić dla niej badania. To zaczyna przynosić efekt, bo nasi naukowcy mają coraz więcej pracy. Chodzi właśnie o nawiązanie kontaktów. Targi ITAR są okazją, żeby ludzie z gospodarki poznali naukowców i odwrotnie. Tego typu imprezy powinny zaowocować w przyszłości – wyjaśnia Piotr Kopa.

Innowacje Tarnowskie to również okazja dla młodych ludzi. Pomysłowi studenci i uczniowie nie muszą chować swoich projektów do szuflady. Mogą iść w ślady Jana Szczepanika i dzięki targom ITAR zaprezentować swoje dokonania.

Podsumowaniem targów będą nagrody przyznane najlepszym wynalazkom. Ma to zachęcić do udziału w kolejnych odsłonach.

Technologia to nie tylko obwody elektryczne i skomplikowane mechanizmy. Organizatorzy chcą pokazać, że prosty projekt również może przynieść efekty. Dlatego wynalazki oraz innowacje można rejestrować w kilku kategoriach:

- innowacje społeczne,

- IT,

- zdrowie, medycyna, rehabilitacja,

- eko i bio-ekologia, biotechnologia,

- technika,

- design.

Jeżeli uda się połączyć ludzi nauki z ludźmi biznesu na stałe, może to być przełom w transferze technologii w powiecie tarnowskim. Jest to pierwsza edycja Targów Innowacji ITAR, ale na pewno nie ostatnia. Technologiczna rewolucja Tarnowa dopiero się zaczyna.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!