Do 2050 roku Grupa Azoty ma osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną. Zadeklarowano to w dokumencie o współpracy przedsiębiorstwa z Województwem Małopolskim w ramach projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA, finansowanego ze środków unijnych. W najbliższym czasie zaplanowano realizację trzech dużych proekologicznych inwestycji. Przedsiębiorstwo będzie wykorzystywać odnawialne źródła energii, rozwijać technologie zielonego amoniaku i zielonego wodoru. Prace w sumie pochłoną pona 90 milionów złotych.
- W 2021 Grupa Azoty realizuje bardzo ambitne programy dotyczące również ekologii, produkcji energii elektrycznej z turbin parowych. To są dalsze inwestycje redukcji tlenków siarki. Te działania mają na celu funkcjonowanie w warunkach przyjaznych dla naszych mieszkańców, wśród których stoją fabryki Grupy Azoty" - mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Te prace w sumie pochłoną ponad 90 milionów złotych. Dodam, że od 2014 roku, na działania proekologiczne, firma wydała już około 260 milionów złotych. Zadowolenia z podpisania porozumienia z Grupą Azoty nie kryje marszałek Małopolski – Witold Kozłowski. Podkreśla, że region może liczyć na spore dotacje unijne w tym zakresie.
- Prawda jest taka, że środków finansowych na tego rodzaju zadania będzie dużo w nowej perspektywie. Wchodzimy w olbrzymi proces transformacji energetycznej. Dzięki temu porozumieniu Grupa Azoty stawia się w roli partnera do realizowania zadań wspólnie z województwem – dodaje Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
Polecany artykuł:
Główne cele projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA to prace na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym stworzenie mapy potencjału odnawialnych źródeł energii, sieci ekodoradców ds. klimatu, a także działania w kierunku zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]