Punktem wyjścia do dyskusji będzie raport przygotowany przez Instytut Sobieskiego. „Czy potrzebujemy nowych województw?" to opracowanie, którego twórcy zastanawiają się nad zasadnością korekty granic i liczby województw. Organizatorzy zaplanowali wystąpienie dr Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego, który przedstawi samą koncepcję. Następnie przygotowano panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk społecznych i gospodarczych z byłych miast wojewódzkich, które według założeń korekty mogłyby odzyskać status miasta wojewódzkiego.
Polecany artykuł:
- Zaprosiliśmy ekspertów i społeczników z tych największych byłych miast wojewódzkich, które w tych raportach ponownie są ujęte jako miasta wojewódzkie. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Tarnowa, Bielska-Białej, Częstochowy, Radomia i Kalisza. Możliwe, że on-line dołączy również przedstawiciel Koszalina. Będą naukowcy, którzy tym zagadnieniem zajmują się od dawna. W trakcie spotkania przewidujemy też zaprezentowanie oficjalnego stanowiska samorządu gospodarczego Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie oraz Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół-Świat Pracy dotyczącego propozycji Instytutu Sobieskiego – zapowiada Ryszard Nejman, organizator wydarzenia.
Organizatorzy spotkania liczą na udział mieszkańców Tarnowa. Im większy przekrój przedstawicieli różnych branż, tym szersze spojrzenie z różnych perspektyw na omawiane zagadnienie. Dodajmy, że w każdym z proponowanych wariantów nowego podziału administracyjnego, Tarnów ponownie jest miastem wojewódzkim, a to przełożyłoby się na znaczne zyski dla miasta i jego mieszkańców. Jak przekonuje Ryszard Nejman, praktyka pokazuje, że zawsze lepiej jest być miastem wojewódzkim w słabszym ekonomicznie regionie, jak Rzeszów czy Kielce, niż być miastem powiatowym w silnym ekonomicznie regionie.
- Bielsko-Biała jest jedynym byłym miastem wojewódzkim, które się dobrze rozwija, ale już mogę uprzedzić, że w opinii zaproszonych na spotkanie przedstawicieli ruchów społecznych z tego regionu, tempo tego rozwoju znacznie zwolniło – przyznaje Ryszard Nejman.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2025, o godzinie 17:00 w Tarnowskim Centrum Dialogu (dawniej Pałac Ślubów) przy ulicy Gumniskiej w Tarnowie. Wydarzenie jest otwarte, organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych zagadnieniem nowego podziału administracyjnego. Jednocześnie zapowiadają kolejne wydarzenia związane z tym tematem.
- Warto łączyć siły, działać wspólnie, zwłaszcza, że w tych miastach są zaangażowane różne osoby z dużą wiedzą, dużym doświadczeniem. Są też aktywni politycy, a słyszeliśmy w ostatnich dniach podczas konferencji w Łodzi, jak minister spraw wewnętrznych, mówił o tym, że obecny rząd również dostrzega problem. Minęło 25 lat, powody, dla których stworzono taki a nie inny podział, trochę się zmieniły. Coraz bardziej stajemy się płatnikiem netto w Unii Europejskiej, a coraz mniej beneficjentem więc pora usiąść i zastanowić się nad podziałem administracyjnym w Polsce – dodaje Ryszard Nejman.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]