Jak oszczędzać ciepło i energię elektryczną? Tarnów przygotowuje się do sezonu grzewczego
Miejski energetyk Szymon Kozioł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zauważył, że niektóre z metod oszczędzania energii mogą zastosować sami tarnowianie. Należą do nich m.in. regulowanie i uszczelnianie okien, częste przeglądanie instalacji, odpowietrzanie grzejników, stosowanie zaworów i głowic termostatycznych, montaż automatycznych odpowietrzników na końcach pionów czy szybkie wietrzenie pomieszczeń przy włączonych kaloryferach.
Niezbędnym działaniem w nadchodzącym sezonie grzewczym, według miejskiego energetyka, będzie optymalizowanie temperatury i zmniejszanie jej do minimalnej dla danej funkcji pomieszczenia. W szkołach temperatura nie może być niższa niż 18 stopni, ale np. w halach sportowych można ją obniżyć do 16 stopni. Miejski energetyk zauważył również, że w domach można obniżyć temperaturę do 20 stopni, co przyniosłoby oszczędności w skali miliona ton węgla.
W przypadku oświetlenia nocnego niezbędne może okazać się zrezygnowanie z świątecznych iluminacji, a także z oświetlania korytarzy. Możliwe, że na tarnowskich ulicach zostaną wyłączone co drugie lampy, do czego przymierza się Zarząd Dróg i Komunikacji. Jednakże większość znajdujących się w Tarnowie lamp należy do Tauronu, a to oznacza, że miasto nie ma większego wpływu na ich wymianę na energooszczędne.
Polecany artykuł:
Szymon Kozioł poinformował, że w ostateczności będzie można wziąć również pod uwagę przejście niektórych miejskich jednostek na pracę zdalną, a placówek edukacyjnych na naukę zdalne. Niewykluczone, że dojdzie też do ograniczenia pracy np. basenów lub ich elementów.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]