Niedzielna część uroczystości rozpoczęła się przemarszem ulicami Tarnowa. Jego uczestnicy przeszli sprzed Pomnika I Transportu, ulicami Wałową i Krakowską na dworzec kolejowy. Złożyli tam Światła Pamięci pod znajdującym się obeliskiem z nazwiskami wszystkich więźniów z pierwszego transportu.
Polecany artykuł:
- To smutny, ponury marsz. Uczestnicząc w nim oddajemy hołd rodakom. Rodziny były rozdzielane i wysyłane na śmierć. Młodzież teraz sobie nie zdaje sprawy, co to znaczy wojna, co to znaczy ból, co to znaczy śmierć. Przyszłam z całą rodziną, żeby przybliżyć dzieciom tę trudną historię. Jeżeli one nie będą o tym pamiętać, to nikt już nie będzie pamiętać – mówili tarnowianie uczestniczący w marszu pamięci.
W samo południe, w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika rozpocznie się natomiast wydarzenie pod nazwą „Tarnów 14 czerwca 1940-2020”. To okazją do spotkania z rodzinami więźniów pierwszego transportu, wysłuchania prelekcji tarnowskich historyków oraz zobaczenia filmów związanych z pierwszym transportem oraz z obozem KL Auschwitz.