Jeszcze w tym roku przebywali w nim pacjenci chorzy na koronawirusa. Od teraz przyjmowane są tam osoby starsze. W zaledwie 10 dni część tarnowskiego szpitala została zmodernizowana i zaopatrzona w niezbędny sprzęt. Tym samym miasto otrzymało swój pierwszy oddział geriatryczny. Pacjentów przyjęto zaraz po otwarciu.
Na ten moment dostępnych jest 30 miejsc. Szpital chce jednak zwiększyć tę liczbę. W tym celu zatrudniono dodatkowych lekarzy, pielęgniarki i opiekunów medycznych. Wśród nich znaleźli się także psychologowie i rehabilitanci. Zespołem lekarzy pokieruje dr Paweł Królik, wojewódzki konsultant do spraw geriatrii.
Polecany artykuł:
– Mamy za sobą ogromną pracę, dlatego dla nas nie jest zwykłe otwarcie. To historyczna chwila. W naszym szpitalu często zachodziły zmiany, ale nie na taką skalę. To zupełnie nowy oddział, nowa specjalność i nowy zespół. Czas pandemii opóźniał takie zadania. Cieszymy się, że mimo to udało się nam dokonać czegoś w tak potrzebnej dziedzinie. Geriatria to bardzo ważny element funkcjonowania społeczności. Nic nie poradzimy na to, że ludzie się starzeją. Jednak każdemu należy zapewnić komfort i niezbędną opiekę. Od teraz możemy to robić – mówi Marcin Kuta, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.
Polecany artykuł:
Pierwsze dziewięć miesięcy pracy nowej placówki finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Oddział może przyjąć w ciągu roku nawet 700 osób, którzy będą mieli możliwość spędzenia w nim kilka tygodni. W przypadku krótszych pobytów z opieki skorzysta do 1,5 tys. pacjentów.
Jak przyznają mieszkańcy i sam personel szpitala, takie miejsca są szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach. Prognozy demograficzne pokazują, że społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Z tego powodu brakuje oddziałów, w których osoby w podeszłym wieku mogą otrzymać właściwą opiekę.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!