Tarnów kończy sprzedaż taniego węgla

i

Autor: Pixabay

wiadomości

Tarnów kończy preferencyjną sprzedaż węgla. W miejskim magazynie zostało jeszcze 100 ton

2023-04-19 10:39

Mieszkańcy Tarnowa mają ostatnią okazję, żeby kupić węgiel po preferencyjnej cenie od samorządu. Miasto prowadzi sprzedaż do końca kwietnia. Liczy na to, że uda się rozdysponować 100 ton, które pozostały w magazynie MPGK po masowych rezygnacjach. Wszystko dlatego, że od 1 maja mają się zmienić przepisy dotyczące dostaw. To oznacza, że zalegający węgiel może być dla miasta problemem.

To już ostatni moment, żeby w Tarnowie kupić węgiel po preferencyjnych cenach od samorządu. Tak jak do tej pory, dotyczy to wszystkich osób uprawnionych do zakupu, które w wcześniej złożyły odpowiedni wniosek do Centrum Usług Społecznych. Po dostawy można zgłaszać się do MPGK do końca kwietnia. W tej sprawie również sama spółka kontaktuje się z mieszkańcami, którzy wcześniej deklarowali chęć zakupu.

Wszystko dlatego, że pomimo wcześniejszych obaw, węgla wystarczyło aż nadto. Na początku sezonu grzewczego mieszkańcy zgłosili zapotrzebowanie na łącznie 1900 ton węgla. Miasto zamówiło z Polskiej Grupy Górniczej 1300 ton, obawiając się nadwyżek. Okazało się, że to i tak za dużo, ponieważ na finiszu preferencyjnej sprzedaży w miejskim magazynie zalega jeszcze ok 100 ton. Taka ilość została po masowych rezygnacjach, które mieszkańcy składali jeszcze pod koniec zimy.

– Jeżeli ktoś jeszcze chciał kupić węgiel, to prosimy o pilny kontakt. Wiadomo, że jest ciepło, więc nie każdy jest zainteresowany. W rzeczywistości gdy osoba z MPGK dzwoni, żeby potwierdzić deklarację, to okazuje się, że chętnych jest już tylko 3 na 10 mieszkańców. Są jednak osoby, które z różnych powodów dalej składają zamówienia. Niektórzy nie spekulują i zamiast czekać na niższe ceny, decyduje się na zakup już teraz. Z resztą z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj już w tym okresie mieszkańcy zaopatrują się w węgiel na przyszły sezon – tłumaczy Szymon Kozioł, tarnowski energetyk miejski.

Do zakupu na zachęcić preferencyjna cena, która w Tarnowie nadal wynosi 1950 złotych za tonę, a także dostępność węgla. Magistrat zapewnia, że mieszkańcy nie będą musieli czekać na dostawy, tak jak to miało do tej pory. W czasie zimy opóźniały się bowiem dostawy z PGG, a surowiec trafiał do miasta w niewielkich ilościach, ok 25 ton na tydzień.

Jednak teraz samorząd wyprzedaje tylko te partie, które znajdują się nie na papierze, ale fizycznie na składach. Na to trzeba się decydować jak najszybciej. Jeżeli się okaże, że mieszkańcy, chcą kupić to miasto będzie mogło jeszcze domówić węgiel z PGG.

– Ale taka możliwość jest tylko do końca miesiąca, a de facto do 28 kwietnia ze względu na weekend. Zgodnie z przepisamu samorząd nie może potem zamawiać dodatkowych partii z kopalń. Chociaż dalej będzie szansa na kupienie węgla, ponieważ na podpisanie oczekuje zmiana ustawy, która przewiduje tzw. sprzedaż końcową. Po 1 maja będzie można jeszcze nabyć węgiel od samorządu, ale tylko w przypadku, jeżeli surowiec zalega na składach – dodaje Szymon Kozioł.

Brak zainteresowania kupnem może okazać się dla samorządu prawdziwym problemem. Zgodnie z prawem miasto nie może rozdysponować preferencyjnego węgla inaczej, jak tylko sprzedać go mieszkańcom. Zalegający surowiec nie może też zostać wykorzystany przez MPEC, również dlatego, że ta spółka zaopatruje się w inny sort węgla w znacznie niższych cenach.

Miejski energetyk zapewnia jednak, że dla Tarnowa nie będzie to duży kłopot. W razie gdyby mieszkańcy nie byli zainteresowani kupnem, miasto może zaproponować surowiec okolicznym gminom. Liczy jednak na to, że ostatnie partie preferencyjnego węgla uda się rozdysponować przed końcem terminu. Chętni mogą dzwonić w tej sprawie do MPK na numer 14 62 19 373.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Jak dobrze pamiętasz lata 70.? QUIZ dla miłośników klimatu tamtych czasów
Pytanie 1 z 10
Jaki gatunek muzyczny zyskał ogromną popularność w latach 70.?
A. SOBOŃ: NIE MA PLANÓW WALORYZACJI 500 PLUS, ALE WYKLUCZYĆ TEGO NIE MOŻNA