Pomysł wybudowania przystanku kolejowego w Rzędzinie.

i

Autor: Łukasz Grygiel Inicjatorzy listu do ministra infrastruktury marzą o przystanku z prawdziwego zdarzenia

Tarnów: Czy na Rzędzinie powstanie przystanek PKP? Chcą tego mieszkańcy

Łukasz Grygiel 2020-09-02 1:00

W Tarnowie pojawił się pomysł wybudowania przystanku kolejowego w Rzędzinie. Inicjatorzy chcą przekonać ministra infrastruktury, by ta część miasta została dopisana do rządowego programu „200 przystanków”. Mieszkańcy liczą, że to spopularyzuje kolej wśród mieszkańców regionu tarnowskiego.

Według rządowego programu w ciągu pięciu lat w Polsce powstać ma 200 zupełnie przystanków kolejowych. Działacze społeczni i przedstawiciele środowiska gospodarczego z ziemi tarnowskiej, przekonują, że dotychczas program rządowy całkowicie pomijał region tarnowski.

- Jako najdogodniejszą lokalizację dla budowy nowego przystanku proponujemy okolice wiaduktu kolejowego nad ulicą Lwowską - zgodnie z lokalizacją zaproponowaną w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Tarnowa - mówi jeden z inicjatorów Radosław Potempa.

POSŁUCHAJ. O POMYŚLE BUDOWY PRZYSTANKU PKP MÓWI RADOSŁAW POTEMPA

Jak dodaje, lokalizacja w zaproponowanym miejscu zwiększyłaby dostępność kolei pasażerskiej dla wschodniej części Tarnowa, zwanej potocznie Falklandami. Teren w promieniu 2 km od proponowanej lokalizacji przystanku zamieszkuje ponad 30 tysięcy mieszkańców, a na jego terenie znajdują się siedziby licznych firm, urzędów i instytucji. Obecnie najbliższymi stacjami są odległy o 4 km dworzec główny w Tarnowie oraz odległa o 5 km stacja na Woli Rzędzińskiej.

- Warto też zwrócić uwagę na dość dużą, jak na aglomerację miejską, odległość – 9 kilometrów pomiędzy główną stacją w Tarnowie a kolejną stacją w kierunku wschodnim czyli Wolą Rzędzińską. W trakcie modernizacji linii kolejowej nr 91 pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem wybudowano dodatkowe przystanki kolejowe w Dębicy i Rzeszowie co znacząco poprawiło dostępność kolejową tych miast. Proponowany Tarnów Rzędzin został niestety pominięty, co uważamy za poważne w swoich konsekwencjach niedopatrzenie, które dzięki Programowi Budowy 200 Przystanków Kolejowych mogłoby zostać naprawione – dodaje Radosław Potempa.

Pod listem do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisali się członkowie Stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe, Stowarzyszenia Sokół Świat Pracy oraz pracownicy Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie.