Komu należy się wsparcie z programu "Dobry start"?
Wspomniane 300 złotych przysługuje dzieciom, które uczą się przynajmniej w szkole podstawowej. Górna granica wieku to 20 lat. Natomiast dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Ile można dostać z programu "Dobry start"?
Program ma ulżyć rodzicom dzieci w wieku szkolnym i pokryć choć część wydatków związanych z przygotowaniem ucznia do nowego roku szkolnego. O 300 złotych można się starać na każde dziecko, które rozpoczęło naukę. Przeznaczyć je można np. na zakup podręczników czy artykułów szkolnych. Z tej formy wsparcia można skorzystać raz w roku. Co ważne - świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.
300+. Do kiedy składać wnioski?
1 lipca rozpoczął się nabór wniosków wysyłanych elektronicznie. Od 1 sierpnia będzie je natomiast można składać tradycyjnie w formie papierowej we właściwym urzędzie. Dla Tarnowa to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy alei Matki Bożej Fatimskiej 9. Wnioski o świadczenie 300+ są przyjmowane do 30 listopada 2020 roku. Złożenie wniosku we wakacje gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Po tym terminie wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
300+ Gdzie składać wnioski?
Do końca lipca wnioski o wypłatę świadczenia można składać na 3 sposoby:
- bankowość elektroniczna,
- portal Emp@tia,
- Platforma Usług Elektronicznych ZUS,
Od 1 sierpnia będzie to można zrobić także bezpośrednio w MOPS-ie. Biorąc pod uwagę wciąż realne zagrożenie ze strony koronawirusa najbezpieczniejszą formą będzie jednak Internet.
"Dobry start". Lista banków uczestniczących w programie:
- Alior Bank S.A.
- PKO Bank Polski S.A./Inteligo
- Bank Pocztowy S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Credit Agricole Bank Polska S.A.
- Getin Noble Bank S.A.
- ING Bank Śląski S.A.
- mBank S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Nest Bank S.A.
- Bank Pekao S.A.
- SGB-Bank S.A.