Parkowanie

i

Autor: Justyna Świderska Parkowanie

Wiadomości

Tańsze parkowanie dla rodziców zastępczych – radni zatwierdzili abonament „R”

2024-06-21 14:48

To ukłon w stronę rodziców zastępczych i zachęta dla przyszłych kandydatów do opieki nad maluchami w potrzebie. Dzięki decyzji tarnowskich radnych od sierpnia będą mogli korzystać ze specjalnego abonamentu, który umożliwi tańsze parkowanie w mieście. W sumie przygotowanych zostanie około 160 abonamentów dla rodziców zastępczych.

Rodzice zastępczy w Tarnowie dostaną specjalny abonament oznaczony literą „R”. Będzie on uprawniał do postoju na wszystkich miejscach w Strefie Płatnego Parkowania. Decyzję w tej sprawie podjęli na czwartkowej sesji tarnowscy radni. Abonament będzie kosztował 60 złotych na cały rok, wystawiany będzie na konkretny pojazd i musi zawierać jego numer rejestracyjny. Warunkiem, który umożliwia ubieganie się o ten abonament jest zameldowanie w Tarnowie lub posiadanie aktywnej Tarnowskiej Karty Miejskiej w wersji premium. Abonamenty „R” zaczną obowiązywać od sierpnia 2024. Ich wydawaniem zajmą się Targowiska Miejskie.

- Dzięki temu rozwiązaniu rodzice zastępczy będą mogli łatwiej i taniej korzystać z miejsc postojowych w mieście. Pełnienie tej funkcji jest wymagające, często konieczne są wizyty u lekarzy, specjalistów, w wielu placówkach, więc rodzice często przemieszczają się po mieście. Możliwość zaoszczędzenia na opłatach parkingowych będzie z pewnością wsparciem. To pierwszy z pomysłów, który ma ułatwić funkcjonowanie rodzinom zastępczym ale też zachęcić innych do podejmowania się opieki nad dziećmi w potrzebie. Razem z prezydentem Tarnowa rozważamy wprowadzenie Tarnowskiej Karty Rodzica Zastępczego. Chcemy opracować ten pomysł we współpracy z tarnowskimi firmami – zapowiada Dorota Krakowska, dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Co roku w wakacje nad wodą ginie dziesiątki osób. Strażacy pokazali, jak temu zapobiec

Dodajmy, że obecnie w mieście działa 81 rodzin zastępczych, które sprawują opiekę nad 120 dziećmi. To jednak za mało w stosunku do potrzeb. Pilnie trzeba znaleźć miejsce jeszcze dla 9 maluchów. Urzędnicy CUS, zgodnie z przepisami, szukają rodzin zastępczych w całym kraju i w razie takiej konieczności kierują maluchy z Tarnowa nawet w odległe strony Polski. To utrudnia kontakty z rodziną biologiczną, jednak w sytuacji braku rodziców zastępczych w mieście i powiecie tarnowskim, stanowi jedyne wyjście z trudnej sytuacji.

Urzędnicy zachęcają potencjalnych kandydatów na rodziców zastępczych do kontaktu. Zapewniają pełne przeszkolenie i wszelką pomoc, również w odbyciu wymaganych przepisami praktyk. Wszystko po to, by systematycznie zwiększać liczbę rodzin zastępczych w mieście. Pierwszym krokiem jest przyjęty właśnie przez tarnowskich radnych abonament parkingowy dla rodziców zastępczych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Najbardziej znane piosenkarki z czasów PRL. Te piosenki śpiewała cała Polska!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Już nie ma dzikich plaż” Ireny Santor. „Puste plaże Juraty, zasnęły kosze już...”