butelki

i

Autor: Pixabay

Systemu kaucyjnego nie ma, ale producenci napojów i tak będą karani? Na to wygląda!

2023-02-16 11:12

Wszystko na to wskazuje, że producenci napojów będą karani za niezbieranie butelek. Ma to związek z ustawą wdrażającą unijną dyrektywę o jednorazowym plastiku, która już niebawem może wejść w życie. Dla przedsiębiorców jest ona sporym zaskoczeniem, gdyż nadal nie ma przepisów wprowadzających system kaucyjny. W praktyce oznacza to, że kary dla producentów nie będą adekwatne do obowiązujących norm prawnych.

Producenci napojów, pomimo braku systemu kaucyjnego, będą karani za niezbieranie opakowań

Wejście w życie ustawy umożliwiającej karanie producentów napojów za niezbieranie butelek, jak donosi portal finansowy Money.pl, staje się coraz bardziej realne. Przewidywana regulacja ma wdrożyć unijną dyrektywę o jednorazowym plastiku (ang. Single Use Plastic, SUP). Pierwotnie miała zostać ona wprowadzona w tym samym czasie, co ustawa kaucyjna. Dlatego też wprowadzenie tej pierwszej, która przewiduje kary dla producentów za niewystarczające poziomy zebranych opakowań, bez zaistnienia drugiej, która daje narzędzia do ich skutecznego gromadzenia, stanowi dla przedsiębiorców niemały problem. W praktyce oznacza to, że będę oni karani za niewinność, ponieważ, choć będą zobowiązani do zbierania butelek, to nie będą posiadać do tego uregulowanych przepisami narzędzi. Według „Rzeczpospolitej”, na którą powołuje się Money.pl, przyszłość ustawy kaucyjnej nie jest bliżej określona, a jej uchwalenie przez Sejm przed wyborami jest raczej niemożliwe.

Producenci napojów, zgodnie z unijną dyrektywą o jednorazowym plastiku, w 2025 roku będą zobowiązani do zebrania z rynku około 77 proc. wprowadzonych przez nich butelek. W następnych latach ten poziom będzie się sukcesywnie zwiększał. W następnych czterech latach będzie to już 90 proc. Przeprowadzenie takiej zbiórki ułatwiłoby wprowadzenie systemu kaucyjnego. Jednak przepisy umożliwiające jego zaistnienie utknęły w martwym punkcie, natomiast ustawa o SUP, która pozwoli karać producentów za niezbieranie opakowań, jest na najlepszej drodze do uchwalenia.

Prognozowane kary dla producentów, którzy nie będą zbierać butelek, wcale nie będą małe. Paulina Kaczmarek, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w grupie spółek Danone w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, którą przytacza Money.pl, zakłada, że kara za zerową zbiórkę przy wprowadzeniu na rynek 1 tysiąca ton opakowań może wynieść nawet 770 tysięcy złotych. W przypadku największych producentów ten poziom jest znacznie wyższy, więc kary dla nich będą zdecydowanie większe.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Gdzie mieszka więcej ludzi? Państwa kontra miasta

Pytanie 1 z 13
W którym państwie mieszka najwięcej ludzi?
B.SZYDŁO: POPEŁNILIŚMY WIELE BŁĘDÓW, ALE POTRAFIMY PRZEPROSIĆ