Strajk rolników w Małopolsce. Ciągniki wyjechały na drogi regionu tarnowskiego

i

Autor: Wojciech Gardoń

Wiadomości

Strajk rolników w Małopolsce 4 kwietnia. Będą manifestacje pod biurami poselskimi. Czy ciągniki wjadą do Tarnowa? [MAPA]

2024-04-04 11:38

W czwartek, 4 kwietnia 2024 roku, odbędzie się kolejny strajk rolników. Po największych protestach, które 20 marca sparaliżowały stolice wszystkich 16 województw, manifestacje z dróg i centrów miejscowości przeniosą się pod biura posłów oraz senatorów. Ogólnopolski Komitet Protestacyjny zapowiada, że wizyty rolników pod siedzibami parlamentarzystów będą masowe, a przynależność partyjna danego posła czy senatora nie będzie mieć znaczenia. Mapy są cały czas aktualizowane. Czy protestujący po raz kolejny odwiedzą Małopolskę i Tarnów? Mapę z konkretnymi lokalizacjami znajdziecie w naszym materiale.

Strajk rolników 4 kwietnia. Protestujący odwiedzą biura poselskie w całej Polsce

Od 9 lutego 2024 roku trwa rozpoczęty przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” generalny strajk rolników, który swoim zasięgiem objął całą Polskę. Największe protesty miał do tej pory miejsce 20 marca. Blokowane były wtedy stolice wszystkich 16 województw, a także główne trasy przejazdowe, w tym autostrady. W poszczególnych województwach odbyły się również skoordynowane działania. Tym razem jednak protestujący postanowili zmienić formę swoich manifestacji i zapowiedzieli, że 4 kwietnia odwiedzą biura posłów i senatów w całej Polsce. Rolnicy nie będą zwracać uwagi na przynależność partyjną danego parlamentarzysty. Z przekazanych informacji wynika, że zabiorą ze sobą małą „niespodziankę” dla polityków.

— 4 kwietnia wybieramy się do biur posłów/senatorów w terenie bez względu na przynależność partyjną z wizytą i z małą „niespodzianką”. (Paczka obornika, słoik gnojówki, snopek słomy, kiszonka, produkt rolno-spożywczy, worek zboża). Zgłaszamy na dzień 4 kwietnia protest pod biurami posłów, senatorów oraz europosłów i jeśli to możliwe jedziemy tam traktorami. Planowany protest potrwa 4 godziny (10:00-14:00). W nagraniu musi wybrzmieć jasno, że to społeczeństwo prosi nas o to abyśmy zaprosili do współpracy polityków. Jeżeli komisja Rolnictwa ogranicza kontakt ze społeczeństwem, to społeczeństwo przyjdzie pod biura członków komisji Rolnictwa — czytamy w komunikacie Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego.

Planowany protest rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00. Nie wiadomo, czy rolnicy odwiedzą parlamentarzystów, którzy posiadają swoje biura w Tarnowie i regionie. Mapa strajków jest ciągle aktualizowana, a nowe lokalizacje pojawiają się z dnia na dzień. Póki co mapę z dokładnymi adresami biur poselskich, pod którymi odbędą się demonstracje, udostępniła organizacja Rola Wielkopolski.

Strajk rolników 4 kwietnia. Dlaczego rolnicy protestują?

Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” podjęło decyzję, że zakończenie strajku generalnego rolników jest uzależnione od rozpoczęcia z rządem rozmów na ważne dla protestujących tematy takie, jak: wstrzymane realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, polegającego na likwidowaniu rodzinnych gospodarstw rolnych, które stanowiły do tej pory podstawę Wspólnej Polityki Rolnej, a także powrót do stanu z 2021 roku w zakresie handlu z Ukrainą oraz sfinansowanie eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.

— Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia” — czytamy w komunikacie wydanym przez Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

Sonda
Czy popierasz strajk rolników?

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Strajk rolników w Małopolsce. Ciągniki wyjechały na drogi regionu tarnowskiego [GALERIA]

Strajk rolników w Krakowie. 20 lutego ponad 400 maszyn rolniczych przejechało przez centrum miasta