Wzrost opłat spowodowany jest ogromnym wzrostem opłat za emisję dwutlenku węgla. Stanowią one 28 procent kosztów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
- Podwyżka jest łatwa do policzenia. Średnio rachunki wzrosną o 12 procent. Średnia zaliczka za centralne ogrzewanie spółdzielni kosztuje od ok. 2.70 do 3.50 złotych. Podwyżka kształtuje się więc w okolicach kilkunastu złotych - mówi Zbigniew Sipiora, prezes Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Jaki jest zatem sposób na zmniejszenie opłat za ogrzewanie? Zdaniem prezes, to montaż podzielników ciepła.
- To, że ciepło ucieka z mieszkań pokazały nocne badania kamerą termowizyjną. W jednym bloku, przy minus ośmiu stopniach, otwartych było ok. 30 procent okien. Dzieje się tak w mieszkaniach, gdzie nie ma podzielników ciepła. To błąd. Mieszkańcy nie regulują ciepła w swoich mieszkaniach poprzez skręcanie zaworów termostatycznych. Nie mamy takiego nawyku. Pomieszczenia powinniśmy wietrzyć przez piętnaście minut przy wyłączonych kaloryferach - dodaje Zbigniew Sipiora.
Obecnie na 171 spółdzielniach budynków tylko w trzech zamontowane są podzielniki ciepła. Zgodnie z obowiązującym prawem spółdzielnia nie może zmusić lokatorów do ich montażu.