Francuscy radni z Saint-Jean-de-Braye uznali, że uchwała jest homofobiczna i niezgodna z ich przekonaniami. - Być może radni zrozumieją swój błąd - komentuje Monika Bujak z grupy „Tęczowy Tarnów”.
- Jeżeli grupa osób, najwyraźniej niedoedukowanych, postanawia przyjąć taką rezolucje i oficjalnie i głośno mówi „my bronimy się przed LGBT” to stawia nas to w roli homofobicznej, pozostajemy daleko z tyłu. To w XXI wieku jest już wstydem - mówi Monika Bujak.
Umowa partnerska pomiędzy francuskim miastem a Tuchowem trwała 25 lat. Nad zerwaniem kontaktów ubolewa Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.
- Nie jesteśmy homofobami. Nie ukrywajmy – rezolucja o LGBT została wprowadzona przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Nie byłam wnioskodawcą. Miałam inne zdanie. Podjęcie takiej uchwały nie jest zdaniem wyrażonym przez mieszkańców. To nie jest gmina zamknięta na świat. Mamy partnerów w wielu krajach Europy i bardzo o te kontakty dbamy i się tym szczycimy - mówi Magdalena Marszałek.
Burmistrz ma obawy, że w ślad za francuskim miastem pójdą kolejne miasta partnerskie m.in. z Niemiec lub Czech. Tymczasem na zerwaniu umowy partnerskiej najbardziej ucierpi młodzież z Tuchowa. To ona najchętniej korzystała z międzynarodowych wymiany współfinansowane przez oba miasta.